Další typy diabetu

Diabetes 1. typu

Nemoc většinou propukne již v dětském či pubertálním věku. Zapříčiňuje ji porucha imunitního systému, který sám začne napadat beta buňky slinivky břišní produkující inzulin. Tělo tak postupně ztratí schopnost si tento hormon samo vyrábět a nemocný mu jej proto po zbytek života musí dodávat uměle – inzulínovými pery nebo inzulínovou pumpou.

 

Sekundární diabetes

O tomto druhu cukrovky mluvíme tehdy, pokud se objeví jako následek jiných nemocí. Nejčastěji vzniká při chorobách slinivky břišní (např. chronická pankreatitida), může ale být i výsledkem některých endokrinních onemocnění (např. choroby nadledvin či štítné žlázy). Podstatou je postupné ničení buněk vyrábějících inzulín.

 

Gestační (těhotenský) diabetes

Objevuje se u některých žen během těhotenství z toho důvodu, že určité hormony, jež placenta v tomto období produkuje, snižují citlivost tkání na inzulín. Tak se zvyšuje hladina cukru v krvi matky i plodu. Pokud by se gestační diabetes neléčil, hrozí riziko zrychleného růstu plodu a následných komplikací při porodu. U žen, které v těhotenství trpěly gestačním diabetem, je v následujících pěti až deseti letech pravděpodobnost 20–50 %, že se u nich rozvine diabetes 2. typu.

 

Monogenní diabetes (MODY)

Vzniká v důsledku dědičné genetické poruchy a na rozdíl od ostatních typů diabetu nezávisí na množství inzulínu v těle. Objevuje se obvykle v pubertě nebo v mladším dospělém věku, odtud také anglická zkratka MODY – Maturity-Onset Diabetes of the Young (diabetes dospělého typu objevující se u mladých lidí). Nebývá v počátku onemocnění provázen obezitou a u žen se často projeví v těhotenství, takže může být mylně považován za gestační diabetes. Značná část nemocných s MODY diabetem bývá také skryta mezi diabetiky 1. a 2. typu.

 

Zpět