Zimní sporty s diabetem
V tomto článku se zaměříme na to, co by mělo sportovním aktivitám předcházet, na co se připravit v jejich průběhu a co neopomenout na závěr. Jedině díky správné přípravě si pak i diabetik může užít jakýkoliv sport. A protože je leden, budeme se soustředit na ty zimní.
Zimní sporty mohou pro diabetiky znamenat menší či větší výzvu, podle toho, jak je dotyčný člověk aktivní. K samotné pohybové aktivitě se totiž přidává i chlad, a jestliže se vydáváte do nadmořské výšky nad 2500 m, tak i další rizika kvůli nízkému tlaku vzduchu. Pokud se tedy chystáte do vyšších sfér, určitě se nejdříve poraďte se svým lékařem. Nezapomeňte na dostatečné zásoby léků a aplikační techniku, a plánujete-li navštívit zahraniční hory, ani na kvalitní zdravotní pojištění.
Zabaleno? Skvělé, můžeme vyrazit na hory za zimními radovánkami! Vyřádit se můžete kterýmkoliv zimním sportem, vždy však berte v úvahu míru intenzity dané aktivity. Například běžkařské lyžování bude vyžadovat jiná pravidla než sjezdové. V případě všech aktivit ale pro diabetika platí nutnost mít s sebou základní výbavu.
Samozřejmostí jsou potřebné dávky inzulínu uložené pod bundou, nejlépe v inzulínové pumpě nebo peru. To zajišťuje, že teplota neklesne pod 2 stupně a inzulín si zachová potřebné účinky. V horších případech by se mohlo stát, že zmrzne. Pozor si ale dejte i na vystavení přímému slunečnímu záření, které účinky inzulínu taktéž znehodnocuje. Také byste si měli měřit hladinu glykémie, a to nejen před samotnou činností, ale i během ní, proto je ideální mít s sebou glukometr a i ten ochránit před mrazem. Dále si zabalte nějaký zdroj glukózy pro případ hypoglykémie a mějte po ruce dostatek tekutin.
Při samotném sportu berte vždy v potaz, jestli se jedná o aktivitu mírné nebo vyšší intenzity, a podle toho upravte dávky inzulínu nebo jídla. Jak jsme zmínili na začátku, vše je individuální, proto je potřeba poslouchat své tělo a díky tomu včas rozpoznat příznaky hypoglykémie, mezi něž patří bolest hlavy, bledost, neklid, pocení, zvýšená tepová frekvence a malátnost. Před jakýmkoliv novým dobrodružstvím se ale nezapomeňte poradit se svým lékařem.
Po sportovní aktivitě probíhá ještě několik hodin zvýšený odsun glukózy do svalů z důvodu doplňování zásob glykogenu. To je spolu s vyšší citlivostí na inzulín po fyzické činnosti důvodem zvýšeného rizika hypoglykémie ještě nejméně 24 hodin po sportu. Hladinu cukru v krvi si proto nezapomeňte hlídat i po návratu ze sjezdovky a další den si raději udělejte odpočinkový, maximálně s horskou procházkou po zasněžené pláni.