Víte, co je to diabetická neuropatie?
Méně častá jsou ochrnutí jednotlivých svalů, která mohou vést k poruše pohybových schopností, projevující se nejčastěji bolestmi, křečemi dolních končetin. Je-li postiženo autonomní (útrobní) nervstvo, příznaky mohou zahrnovat pocit plnosti po jídle, zácpu nebo naopak průjem, obtížné vyprazdňování močového měchýře, poruchy erekce, poruchy srdečního rytmu apod. Normalizace krevního cukru obvykle tyto potíže zmírní. V léčbě je tedy zásadní dosažení normálních hodnot glykémie.
Příčiny diabetické neuropatie
Diabetická neuropatie vzniká při nedostatečné léčbě a dlouhodobé hyperglykémii, která narušuje strukturu nervů. Na jejím vzniku se podílí rovněž přítomná ateroskleróza (souvisí s hladinou cholesterolu), tedy postižení malých cév, které tyto nervy vyživují. Zesílení stěny arterií aterosklerózou zhoršuje zásobování nervů kyslíkem a dalšími potřebnými látkami. Rozvoj neuropatie souvisí též s genetickými dispozicemi i dalšími faktory, jako je zvýšená konzumace alkoholu a kouření. Její vznik je pak pravděpodobnější ve vyšším věku a častěji u mužů.
Nejčastější diabetická neuropatie
Nejčastější diabetickou neuropatií je tzv. symetrická distální neuropatie. Postihuje nejčastěji nervy nohou, méně často i rukou. Nejdříve zasahuje nervy, které mají za úkol vnímání citlivosti. Projevuje se jako snížené nebo oslabené vnímání bolesti, tepla a chladu (což může vést k úrazům nebo popálení). Pozoruje se také brnění, pálení, píchání, které začíná u palců a šíří se nahoru. V noci se objevuje až nesnesitelná ostrá a pálivá bolest, která člověka probudí, a patřit k ní může také zvýšená citlivost k jemnému doteku, kvůli níž může například i jemná pokrývka v noci vyvolávat i velice nepříjemné pocity až bolest. Později se přidávají příznaky z postižení motorických nervů, které mohu vést k poruše koordinace chůze.
Autonomní neuropatie
Autonomní nervový systém kontroluje činnost vnitřních orgánů a neuropatie tedy v tomto případě ovlivňuje právě jejich funkci. Postižení srdce a cév se projevuje zejména poruchami regulace srdeční frekvence s tachykardií (zrychlená srdeční frekvence), popřípadě krevního tlaku (při prudkém postavení se ze sedu nebo lehu člověku rychle poklesne tlak, zamotá se hlava a může dojít až ke kolapsu). V trávicím traktu se při neuropatii objevují potíže vyprazdňování žaludku, které se projevují pocitem plnosti, zvracením, nevolností či nechutenstvím. Někdy se přidávají i průjmy nebo zácpy na podkladě poruch střevní pohyblivosti. V močovém systému může docházet k poruchám vyprazdňování močového měchýře, takže v něm vázne zbytek moči i po vymočení. To vyvolává časté nutkání k močení, objevuje se inkontinence a zvyšuje se riziko infekce močových cest. Více než polovina pacientů nad 60 let s diabetem má poruchy erekce, u žen se vyskytují také sexuální potíže, hlavně nedostatečná vaginální lubrikace. Poruchy pocení se projevují obvykle sníženým pocením v dolní části těla a naopak zvýšeným v jeho horní polovině.
Léčba diabetické neuropatie
Léčba přítomné diabetické neuropatie není zcela jednoduchá a většinou bývá dlouhodobá. Vlastní příčinu odstranit nelze. Zásadní je dosáhnout normalizace glykémií a důležitá je také medikamentózní léčba bolesti a jiných nepříjemných pocitů, jako je brnění, pálení či poruchy hybnosti.
Prevence diabetické neuropatie
Vzhledem k tomu, že postižení nervů při diabetické neuropatii již nelze zvrátit, hraje zde nejdůležitější roli prevence, tedy správná léčba diabetu. Dále se doporučuje nekouřit, pít alkohol s mírou a pravidelně cvičit. Máte-li pocit, že trpíte příznaky diabetické neuropatie, proberte to se svým lékařem.
Autor: Jana Nováková