Velikonoce a oslavy u diabetika: na co si dát pozor
Především se nestresujte předem pod tíhou rad, co máte a nemáte dělat, jíst a pít. Většina z vás už určitě ví, co si ke svému tělu může dovolit, co už je za hranou a jak si upravit kombinace inzulinu s množstvím jídla. Problém, který však může nastat i u zkušených diabetiků, je ten, že se jejich standardní režim naruší a v tu chvíli je velice jednoduché (se) zapomenout. A to jak pokud jde třeba o množství zkonzumovaného jídla, tak i o to, kolik inzulinu je zrovna potřeba – případně se může stát, že dotyčný dávku dokonce úplně vynechá. To se samozřejmě netýká pouze Velikonoc, platí to pro jakékoliv narušení standardního režimu, například u dovolených s all inclusive. O tomto faktu je dobré vědět, abyste se na něj mohli lépe zaměřit a po určité období, kdy je režim něčím takovým narušený, si například hlídali jednotlivé dávky inzulinu pomocí upomínek v chytrém telefonu, aplikaci či si jen vše důsledně zapisovali.
O svátcích, oslavách či dovolených máme také tendenci jíst více nezdravě ve snaze si jednoduše dopřát. Opět na tom není nic špatného, ale nic se nemá přehánět. Snažte se proto hledat zdravější alternativy receptů na tradiční dobroty anebo kompenzujte jídlo pohybem. To samozřejmě neznamená, že můžete sníst půlku mazance a pak si jednoduše zajít na procházku. Vše dělejte s rozumem a pokud možno s čistou hlavou.
Poslední nástrahou, kterou musíme zmínit, je alkohol. Ten k Velikonocům, zejména při koledování, a k oslavám obecně patří. Pro diabetika je však dvojnásobně nebezpečný, a to kvůli obsahu alkoholu a také vysokému množství cukru. Více o diabetu a alkoholu se můžete dočíst v naší příručce ke stažení zde. Nebojte se téma alkoholu řešit také se svým diabetologem, který vezme v potaz váš momentální stav.
Mějte na paměti, že méně je někdy více, a Velikonoce si užijte hlavně tak, že budete se svými blízkými, se kterými si vyjdete na pěknou jarní velikonoční procházku.