Vědci vyvíjejí náramek, který měří hladinu cukru z potu
Zařízení je vyvíjeno na Stanfordské univerzitě. „Náramek by měl lidem umožnit provádět každodenní činnost, aniž by byli nějak omezováni, a přitom stále sledovat hladinu cukru v krvi. Je to vlastně stejné, jako když člověk nosí hodinky,“ uvádí Sam Emaminejad, jeden z vedoucích pracovníků univerzity. Náramek stimuluje proces pocení a z několika kapek potu dokáže vyčíst nejen hladinu cukru, ale například i sodík a další sloučeniny, které se v potu nacházejí. Tyto údaje pak bezdrátově předává svému uživateli.
Zatím je náramek v procesu testování, během něhož vědci zkoumají, jak se liší měření prostřednictvím krve a potu, nebo zda jsou stejně přesné. Pokud prototyp uspěje, uvažují na Stanfordu o tom, že by zařízení mohlo být součástí moderních chytrých hodinek.
To však není jediná technická „vychytávka“, na níž vědci pracují. Vyvíjejí například kontaktní čočky, které by měřily hladinu glukózy prostřednictvím slz, jež zvlhčují oči. Rovněž pracují na bionickém pankreasu, který by nejen měřil hladinu cukru, ale podle potřeby dávkoval do těla inzulín.
Text: Markéta Veselá