Studie: Diabetes se projevuje změnami na mozku i u mladých. Pomůže jeho trénink
Výsledky studie, jíž se zúčastnilo 22 tisíc obyvatel Spojeného království, poukázaly na změny na mozku u diabetiků a také u lidí s vysokým krevním tlakem. Výzkumníci u nich zpozorovali oproti normálnímu stavu značné strukturální rozdíly v šedé a bílé hmotě mozkové. Další výzkumy poté odhalily, že si tito lidé vedli mnohem hůře v testech měřících rychlost myšlení a krátkodobou paměť.
Poprvé se tak potvrdilo, že diabetes nemá vliv pouze na to, co se stane ve vyšším věku, tedy na větší riziko rozvoje demence, ale že ovlivňuje i kognitivní funkce v jakémkoli věku.
Naštěstí však lze mozek a spolu s ním i paměť trénovat – k dispozici jsou mnohá cvičení na podporu myšlení, která navíc snižují riziko rozvoje demence. Pokud vás ovšem představa takového trávení volného času příliš neláká, jistě vás potěší, že podobný efekt má i pravidelná četba či luštění křížovek. Proto se raději místo sledování televize věnujte těmto činnostem, při kterých se příjemně zabavíte a zároveň uděláte něco pro sebe.
Mnohé studie rovněž potvrdily, že riziko rozvoje demence lze snížit vhodným životním stylem, do nějž spadá zdravá a kvalitní strava, dostatek spánku a pravidelný pohyb. A to je další důvod, proč byste zásady zdravého životního stylu měli dodržovat.
Výzkum o diabetu a jeho vlivu na mozek byl publikován v časopise Nature Communications. Pracoval na něm tým vědců z Oxfordské univerzity. Zdroj: www.diabetes.co.uk