Stévie
Pokud si dáte do úst lístek stévie (celým jménem Stevia rebaudiana Bertoni), rostliny, která má původ v Jižní Americe, ucítíte sladkou chuť. Může za ni steviosid, rostlinný alkaloid, který je v listech obsažen. Stévii lze použít ve formě drcených listů, výluhu z nich či si zakoupit přímo vyráběný steviosid. Ten se svou sladkostí (je 250–300x sladší než řepný cukr) a zanedbatelným obsahem energie výborně hodí jako náhražka řepného cukru. Lze ho použít ke slazení nápojů, sladkých jídel i cukrářských výrobků. Protože do jídla na rozdíl od řepného cukru nepřináší téměř žádné kalorie, nepodrazí vaši dietu ani vám nezvýší glykémii.
Pěstování stévie
Pokud se pustíte do pěstování stévie a domácí výroby sladidla, postačí vám středně velký květináč (14 cm), okno na slunci nebo balkón a voda. Velmi podrobně je pěstování i zpracování stévie popsáno například na webu Stevis.cz, obecně tato rostlinka nevyžaduje doma žádnou zvláštní péči.
Další vliv stévie na lidský organismus
Ačkoliv je informací o blahodárných účincích stévie na naše zdraví plný internet, těch vědecky prokázaných už zase tolik není. Vlastně najdeme jen jeden. Stéviosid se občas přidává do ústních vod či zubních past, protože ve studiích byla prokázána jeho schopnost zabíjet některé bakterie v dutině ústní, a mohl by tedy tímto způsobem hrát roli v prevenci zubního kazu. Zda to je pravda, už musí vyzkoušet každý sám.
Text: Mudr. Jan Brož