S diabetem v posilovně
Pacientům s cukrovkou se léta doporučovala jako ideální aerobní zátěž taková, při které se člověk výrazněji nezadýchává (např. pomalá chůze nebo jízda na kole v nenáročném terénu). Ta sice pomáhá při redukci váhy a udržování fyzické kondice, nedokáže ale zastavit, nebo alespoň zpomalit ztrátu rychlých svalových vláken. Ideální proto je kombinovat aerobní zátěž právě s posilováním.
Svaly musejí pracovat
Rychlá svalová vlákna zapojuje mozek do činnosti až v okamžiku, kdy je zátěž vysoká, zhruba na hladině převyšující 75% možnosti daného svalu. Do takového zatížení se ale dříve doporučovanými druhy pohybu nemáme šanci dostat. Dochází tak k poklesu svalové tkáně (tzv. sarcopenii), který obvykle doprovází stárnutí a je pro diabetiky velký problém. Svaly jsou totiž hlavním odběratelem glukózy z krve, dělají si největší zásoby glykogenu. To znamená, že čím méně máme svalů, tím hůře můžeme regulovat hladinu krevní glukózy.
Dožeňte to v posilovně
S receptem na to, jak se vyhnout úbytku svalů, přišla ve svém nedávném doporučení ACSM, nejvýznamnější tělovýchovně-lékařská organizace v USA, která úzce spolupracuje s Americkou diabetickou organizací. Podle jejích závěrů by měli diabetici druhého stupně doplnit své aerobní aktivity o dva až tři posilovací tréninky týdně. Samozřejmě ale platí, že byste před zahájením cvičení měli svůj fitness plán konzultovat s osobním trenérem, který vám poradí, s jak velkou zátěží začít. A též sním prodiskutovat riziko hypoglykémie.
Text: Rudolf Král