S diabetem na cesty
Foto: pinterest.com
Před odjezdem se diabetik musí zásobit dostatečným množstvím inzulinu, přibalit své obvyklé propriety, jako jsou inzulinová pumpa, inzulinová pera či glukometr. Neměl by nezapomenout ani na glukózové tablety a glukagen pro případ hypoglykemie a nesmí opomíjet myslet na dostatek jídla. V případě, že se chystá do extrémně horkého nebo chladného prostředí, měl by mít k dispozici také vybavení umožňující uchovávat inzulin za podmínek doporučených výrobcem. Na žádost pacienta by ošetřující lékař měl vystavit stručnou zprávu v anglickém jazyce o jeho zdravotním stavu (nutné pro cestu letadlem). Zároveň je třeba vybavit se seznamem léků, které dotyčný pravidelně užívá, včetně jména a telefonního kontaktu na ošetřujícího lékaře. Vyplatí se také ověřit si, zda cestovní zdravotní pojištění pokrývá i náklady spojené s diabetem.
Cestování v letadle
Léky a pomůcky diabetika mohou být přepravovány v příručním zavazadle. Určitě si do něj přibalte všechen inzulín (letecké společnosti sice typicky zaručují, že v zavazadlovém prostoru letadel neklesá teplota pod bod mrazu, ale je lepší ho mít pod stálou kontrolou). Stevardy u odbavení upozorněte na skutečnost, že jste diabetik. Každý diabetik by si měl ideálně zajistit tzv. inzulinový pas, který deklaruje, že přiložené léky náleží cestujícímu pro osobní potřebu. V pasu je možné najít i poučení a rady pro případ vzniku hypoglykemie. Rentgenové záření při letištní kontrole by nemělo nijak ovlivnit funkci běžně používaných glukometrů a inzulinových pump.
Časový posun
Vydat se do vzdálených exotických míst je dovolenkový sen snad každého z nás. Je však nutné si uvědomit vliv náročných podmínek několikahodinového letu a samotnou aklimatizaci na aktuální čas v cílové destinaci. Cestováním na východ se den zkracuje, a proto je potřeba snížit dávku bazálního inzulinu, naopak západní směr den prodlouží, tím pádem bude třeba dodat několik jednotek krátce působícího inzulinu navíc spolu s jídlem. O správném časování podání inzulínu i perorálních antidiabetik se poraďte se svým diabetologem. Spolucestující každého diabetika by měl být obeznámen s první pomocí v případě neočekávaných komplikací.
Stravování
Diabetici by ani o dovolené neměli podlehnout lákadlům v podobě nezdravých jídel. Snažit se dodržovat zásady diabetického stavování jako v domácím prostředí je výhodou. Vyhýbat by se měli tučným a smaženým jídlům, vhodné je volit vařené či grilované pokrmy s velkou porcí čerstvé zeleniny. Místním neznámým specialitám je lepší se vyhnout a nepokoušet zažívací obtíže.
Pitný režim
Obecně bychom si měli hlídat vyvážený příjem tekutin, a především to platí během parných letních dní. Bude-li se vaše dovolená odehrávat v exotických končinách, vyvarujte se používání a konzumace volně přístupné vody. Nešetřete při nákupu balených vod, zdravotní komplikace za to rozhodně nestojí.
Obuv a oblečení
Je potřeba si také zjistit klimatické podmínky cílové destinace a zabalit si vhodné oblečení dle plánované aktivity. Rozhodně nezapomeňte na sluneční brýle, klobouk, opalovací krém a další nezbytnosti.