S diabetem na cestách
Zkontrolujte zásoby
První věc, na kterou byste měli před cestou rozhodně dát pozor, je množství inzulínu. Nějaké rezervní zásoby se budou hodit. Obecně platí, že byste si měli vzít alespoň dvakrát tolik léků, než kolik běžně za dané období spotřebujete. Pokud cestujete do odlehlejších končin, vyplatí se také včas zjistit, kde přesně v místě vašeho dalšího pobytu lze inzulín sehnat.
Přibalte si také osobní glukometr, průkaz o zdravotním pojištění, lékařskou zprávu o svém stavu a průkaz diabetika. Ten je důležitý pro případy, že by u vás nastala hypoglykémie. Jestli ho ještě nemáte, dá se stáhnout a vyplnit na internetu. Pokud vezete stříkačky a inzulín v příručním zavazadle, nezapomeňte na potvrzení od lékaře, aby vás s nimi pustili na palubu.
V letadle myslete na zadní vrátka
Než vystoupáte nad mraky, budou vás muset odbavit. Pro tu příležitost určitě rozdělte své dávky léků do separátních uzavíratelných sáčků. Důležité je také mít při letu alespoň základní zásobu v příručním zavazadle, kdyby se to odbavené náhodou někde zatoulalo.
Při zaoceánských letech nebo letech s přestupem se může stát, že navazující spoj nestihnete, bude mít závadu či jiný důvod ke zpoždění. Pro takový scénář se vyplatí mít s sebou v zásobě nějaké jídlo, kdybyste potřebovali rychle doplnit cukr.
Na co ještě myslet
Dobré pojištění je základ, nicméně ani jedna z našich pojišťoven vám diabetologickou péči v zahraničí bohužel neproplatí. Ještě než se vydáte do vybraných končin, zkuste si zjistit, kde se tam nachází nejbližší zdravotnické zařízení.
V mnoha exotických destinacích zažijete výrazný časový posun, který by se mohl podepsat na vašem zdraví. Číhají v nich také záhadné střevní nemoci, jež by vám mohly způsobit snížení hladiny glykémie. Mějte proto v zásobě pár sladkých drobností, kdyby k tomu došlo.
Text: Zuzana Košutová