Posázavský Pacifik: výlet po stopách trampů
Výlet po proslulé posázavské železnici je ideální odstartovat na některém z pražských nádraží, vlak vyjíždí z Vršovic, Braníka i Modřan. Cesta pak pokračuje přes Vrané směrem na Čerčany. Pokud si chcete toulky vlakem prodloužit, můžete odtud pokračovat po trati č. 212 až do Světlé nad Sázavou. Legendárním motoráčkem se svezete každou sobotu a neděli od března do října. Jízda Praha-Čerčamy vám zabere zhruba dvě hodiny času, s pár zastávkami je to tak ideální jednodenní výlet, který si můžete ozvláštnit procházkou, prohlídkou vojenského muzea nebo exkurzí do pivovaru Kácov.
Srdce trampingu
Oblíbené lokálce dali jméno mladí trampové, kteří se tudy vydávali za dobrodružstvím po vzoru Divokého západu. Při stavbě legendární trasy se prorazilo 15 tunelů a hluboká údolí překlenuli tři kamenné a pět ocelových mostů. Z okna motoráčku krom posázavské divočiny minete i pár zajímavých míst. Například pár minut za Davlí můžete po levé straně vidět soutok Sázavy a Vltavy, za Petrovem se tyčí skalní útvar přezdívaný pikovická Jehla a mezi Jílovým u Prahy přejedete Žampašský viadukt, nejznámější z posázavských mostů. Tyčí na sedmi obloucích přes údolí Kocour u Jílového ve výšce 41,5 metrů.
Posázávská stezka
Chcete-li si užít i trošku turistiky, vydejte se po Posázavské stezce, která začíná v Petrově u Prahy a končí v Kamenném Přívozu, kde můžete nasednout na vlak směr hlavní město. Červeně značená turistická trasa vám zhruba tři hodiny času. Provede vás malebnou krajinou podél toku řeky Sázavy, které Bob Hurikán přezdíval Zlatá řeka a trampové jí ostatně dodnes neřeknou jinak. Cesta je místy vytesána přímo ve skále a nechybí ani stoupání na vyhlídky, které jsou na trase hned tři. Jedná se o fyzicky náročnější trasu, vybavte se proto vhodnou turistickou obuví a především nepřeceňujte své síly.
Text: Izabela Nováková