Pes jako pomocník diabetika
Již v roce 2013 byla zveřejněna první studie týkající se monitoringu změn hladiny cukru v krvi pomocí speciálně vycvičených psů. Studie zaměřená na toto téma vyšla v časopisu PLOS ONE a měla za cíl zjistit, jak a zda vůbec mohou být psi diabetikům nápomocni. Pro výzkum bylo speciálně vycvičeno 17 psů. Jejich výcvik byl zaměřen na to, aby varovali svého majitele v případě, kdy hladina cukru v krvi klesne, nebo naopak vzroste. V samotném výzkumu se zjišťovalo, zda pes dokáže opravdu vycítit glykemické změny a svého pána na to dostatečně upozornit. Výsledky ukázaly, že předpoklady byly správné a psi touto schopností opravdu disponují. Všech sedmnáct majitelů psů potvrdilo, že měli cukr více pod kontrolou a nemuseli se obávat zdravotních komplikací spojených s hypo- či hyperglykémií. Psi totiž dokázali majitele upozornit i na sebemenší změny a s velkou přesností vycítit kolísající hladinu cukru.
Psi jsou lepší než některé přístroje
„I přes značné prostředky, které byly investovány do rozvoje elektronických systémů s cílem usnadnit kontrolu glykémie, má současná technika stále řadu omezení,“ tvrdí vedoucí tohoto výzkumu dr. Nicola Rooney a dodává, že takto vycvičení psi mohou zvýšit úroveň kvality života diabetiků. Ti se nemusejí obávat kolapsů a není potřeba ani tak častého měření glykémie. Mimo jiné se také snižují náklady na dlouhodobou zdravotní péči.
I když tedy psi prokazatelně reagují na vysoké nebo nízké hladiny cukru v krvi, vědci stále nedokážou přesně říct, čím je to dáno. Pravděpodobně jde o pachové vjemy, které jsou mimo naši úroveň vnímání.
„Psi zřejmě detekují změny v chemickém složení potu nebo dechu jejich majitelů pomocí citlivosti svého čichového ústrojí,“ vysvětluje dr. Nicola Rooner a poznamenává, že psi jsou dokonce lepší než některé špičkové přístroje. Dokážou totiž majitele na změny upozornit ještě předtím, než k nim dojde (dokonce až 45 minut před glykemickým výkyvem).
Text: Markéta Veselá