Paradentóza může být známkou diabetu druhého typu
Vědci z Univerzity v Amsterdamu v Nizozemsku do svého výzkumu zahrnuli 313 lidí, kteří navštěvovali místní zubní kliniku. Z tohoto počtu mělo 126 pacientů mírné až střední onemocnění dásní, 78 pacientů trpělo těžkou paradentózou a 198 jedinců nemělo s dásněmi žádné problémy. Ti, kteří trpěli těžší formou onemocnění dásní, vykazovali zároveň i vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) než ostatní účastníci studie. Nicméně ostatní rizikové faktory diabetu druhého stupně, jako je vyšší krevní tlak nebo vysoká hladina cholesterolu, byly podobné ve všech třech skupinách.
Následné výzkumy ukázaly, že pacienti s vysokým glykovaným hemoglobinem (tj. s vyšší koncentrací glukózy v krvi) trpěli rovněž nejtěžší formou paradentózy. Průměrné hodnoty glykovaného hemoglobinu naopak měli pacienti s mírným až středně závažným onemocněním dásní.
Díky výzkumu bylo zjištěno, že ve skupině s těžkou paradentózou mělo podezření na cukrovku 23 % účastníků, přičemž ze skupiny s mírnou a střední paradentózou to bylo jen 14 %. Z poslední zkoumané skupiny, tedy pacientů, kteří netrpí onemocněním dásní, mělo podezření na cukrovku pouze 10 %.
Kromě toho vědci odhalili i značné procento nediagnostikovaného diabetu. U pacientů bez paradentózy objevili 8,5 % lidí, kteří neměli zjištěný diabetes druhého stupně, mezi pacienty s lehkou či střední paradentózou to bylo 10 % a u pacientů s těžkou paradentózou dokonce 18 %.
Autoři studie dospěli k závěru, že screening pacientů s těžkou formou paradentózy může vést k efektivnímu způsobu, jak diabetes druhého stupně diagnostikovat a vyhnout se tak komplikacím, které s sebou neodhalená cukrovka může nést. Další plánovaný výzkum se zaměří na příčiny souvislosti diabetu a paradentózy.
Text: Markéta Veselá