Otužování – cesta za lepší odolností
Otužování posiluje imunitu
Imunitní systém je jedním z nejdůležitějších aspektů našeho celkového zdraví. Aby se organismus stal dostatečně odolným, je zapotřebí vystavovat jej situacím, které pro imunitní systém představují výzvu. Mezi ty patří například sportovní aktivity nebo právě otužování. Díky němu si zvykáme zejména na změny teplot, které by za normálních okolností mohly být příčinou nachlazení.
Zlepšuje senzitivitu na inzulin
Otužování má prokazatelný efekt na zvýšení inzulinové senzitivity. Právě tato výhoda může být pro celou řadu diabetiků důvodem, proč se mu věnovat. Nedávné studie dokonce ukázaly, že otužování může přispět ke snížení hladiny glykemie na lačno.
Pozitivně ovlivňuje psychiku
Snížit teplotu v pokoji či pustit na sebe proud ledové vody nepatří pro většinu lidí k příjemným aktivitám. Z tohoto důvodu vyžaduje otužování jistou míru sebezapření. Jakmile se k němu odhodláte, získáte ze sebe lepší pocit a postupně se stanete psychicky odolnějšími. Psychická zátěž někdy představuje větší výzvu než fyzická námaha a otužování se může stát vhodným tréninkem pro náročné psychické situace.
Jak s otužováním začít?
Důležité je nic neuspěchat. Není třeba se ihned vystavovat extrémně nízkým teplotám. Pro začátek úplně postačí snížit teplotu v pokoji o 1–2 °C nebo vyrazit na krátkou procházku ranní rosou naboso. Později můžete přejít ke studeným sprchám. Tady je dobré začínat s postupným osmělováním od spodní poloviny těla a ze začátku vynechat hlavu. Vyzkoušet můžete také střídání teplot z teplé na studenou. K nižším teplotám přecházejte postupně. Pokud máte vysoký krevní tlak, poraďte se o otužování s ošetřujícím lékařem. Extrémně nízké teploty pravděpodobně nebudou pro vás, i tak ale můžete nalézt vhodné způsoby otužování a využít všechny benefity, které nabízí.
Jaké zkušenosti máte s otužováním vy? Napište nám na facebook Dialigy.