Orlickohorská hřebenovka na běžkách
Jedno z nejznámějších orlickohorských středisek Deštné nabízí ve svém okolí hned několik desítek běžkařských tras. Záleží tak na každém, jaký okruh si naplánuje. Možností je spousta – od fyzicky náročných tras po lehké vyhlídkové okruhy. Chcete-li vyrazit na nenáročný celodenní běžkařský výlet, což bude asi případ většiny diabetiků druhého typu, střihněte si přejezd po Orlickohorské hřebenovce.
Výlet na jedno odpoledne i na celý víkend
Pokud máte rádi dlouhé přejezdy, pak je pro vás Orlickohorská hřebenovka jako stvořená. Tradičním startovním místem bývá Masarykova chata na Šerlichu, hřebenovku zde totiž protíná silnice. A obrovskou výhodou je i to, že se odsud můžete nechat vyvézt autobusem na Šerlišské sedlo a ušetřit si tak výšlap do 1000 metrů nad mořem. Z Šerlišského sedla vás pak čeká mírné stoupání na nejvyšší vrchol Orlických hor Velkou Deštnou. Zde se vám odkryje nádherný výhled na Králický Sněžník i Krkonoše.
Následně je před vámi dvacet kilometrů dlouhý, ale opravdu nenáročný přejezd po Orlickohorské hřebenovce. Perfektně projetá magistrála čítá hned několik malebných výhledů i horských chat, kde se můžete ohřát a odpočinout si. Kromě toho narazíte na předválečné betonové bunkry, ke kterým vedou prošlápnuté cestičky, i například na srub Holý, ten bývá otevřený i během zimních měsíců. Cesta po celou dobu mírně klesá, a jakmile minete vojenskou pevnost Hanička, zbystřete, protože zakrátko dorazíte ke stejnojmennému rozcestí. To tady protíná asfaltová silnice vedoucí k nedaleké obci Rokytnice. Plánujete-li víkend na horách, ubytujte se zde v jednom z penzionů. Druhý den pak můžete opět od rozcestí pod Haničkou pokračovat po Orlickohorské hřebenovce. Dvacet kilometrů dlouhá trasa vás provede přes Žamberské lesy a po červené až do Mladkova, kde je vlakové nádraží.
Text: Izabela Nováková