Oblíbený nordic walking mohou vyzkoušet úplně všichni
Možná v duchu namítnete, že by vám stačila obyčejná procházka, proč se tedy tahat s nějakými holemi. Jenže právě až v kombinaci s hůlkami zapojíte devadesát procent svalů v těle. Tím, že uvedete do pohybu svalstvo, také spálíte mnohem víc energie. Dokonce až o šedesát procent víc než při běžném chození. Důležitý je správný úchop holí a ukázněný postoj, jinak by se kýžené výsledky nemusely dostavit.
Od profíků k běžným lidem
Než se nordic walking dostal do povědomí veřejnosti, prošel celkem zajímavou historií. Nejprve sloužil jako letní příprava profi běžců na lyžích. Pomáhal zejména při tréninku v horách. Až v devadesátých letech dvacátého století se o něj začali zajímat vědci, kteří potvrdili jeho pozitivní účinky na lidský organismus.
Netrvalo dlouho a světu byly představeny první hole na nordic walking. To bylo v roce 1997. O deset let později si to už v Evropě s těmito speciálními holemi štrádovalo přes tři miliony lidí. K nám se tento sport dostal až v roce 2004, kdy zde byla založena pobočka oficiální světové organizace pro nordic walking.
Není hůlka jako hůlka
Tato fyzická aktivita má tu výhodu, že kromě počáteční investice do výbavy jde o velice levný sport, který se dá provozovat téměř za každého počasí. Mnoho lidí si proto s radostí běží do obchodu pro hole, aniž si předem nastuduje, co mají splňovat. Zde ale může nastat kámen úrazu: hole se totiž lehce spletou s trekovými.
Trekové hole jsou určeny do drsnějších horských terénů, kde na poutníka čeká neustálé stoupání a klesání. Poznáte je podle toho, že mají u držadla poutko a většinou jsou nastavitelné. Hole na severskou chůzi jsou místo poutka opatřeny speciální rukavičkou, bývají také mnohem lehčí než jejich horské příbuzné. Další rozdíl spočívá v hrotu – trekový bývá tupý, ten na nordic walking se ostře zabodává do země.
Pomůže s fyzičkou i se zdravotními potížemi
Blahodárných účinků má nordic walking nepočítaně. Patří mezi ně zpevnění svalů horní části těla, uvolnění svalového napětí v zádových oblastech, zvýšení pohyblivosti páteře i ulehčení kloubům. Z toho důvodu je tento druh sportu vhodný i pro lidi s nadváhou, mezi něž často patří také diabetici.
Častým provozováním chůze s holemi také vylepšíte kondici a srdeční činnost. Pokud jste prodělali zranění v oblasti dolních končetin, nordic walking vám pomůže s rehabilitací. Jediná skupina lidí, která by se měla tomuto pohybu vyhnout, jsou ti, kteří trpí artrózou kyčelního kloubu.
Text: Zuzana Košutová