Nepodceňujte následky chřipky. Očkování pomůže
Někteří z nás si chřipku spojují s běžnou rýmou nebo nachlazením, které velmi brzy odezní. V důsledku toho ji možná bereme na lehkou váhu. Chřipka má přitom řadu nepříjemných projevů. Patří mezi ně horečka, bolesti svalů, kloubů a hlavy, únava a celková slabost organismu. Může se objevit i ucpaný nos, bolest v krku a dušnost. Tělesná teplota obvykle přesahuje 38 °C a uzdravování bývá často spojeno s dlouhou rekonvalescencí. V některých případech může podceňování následků chřipky ohrozit i život.
Nejrizikovější skupinou jsou senioři nad 65 let a dále pacienti s chronickými onemocněními (tedy i diabetici), těhotné ženy a pacienti v zařízeních sociální péče a léčebnách dlouhodobě nemocných. Nelze opomenout ani zdravotníky. Očkování výrazně snižuje riziko zdravotních komplikací, pravděpodobnost hospitalizace i úmrtí. U zdravých dospělých lidí zabrání onemocnění v 70–90 % případů, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace související s chřipkou o 30–70 % a riziko úmrtí až o 80 %. Pro seniory je vakcína navíc bezplatná.
Ideální období pro očkování proti chřipce je právě teď – v období od října do listopadu. Pokud byste si ale vzpomněli až v prosinci, žádný problém, lepší pozdě než vůbec. Načasování je důležité zejména proto, aby si tělo stihlo vytvořit ochranné látky před vypuknutím epidemie. O možnostech vakcinace je vhodné se poradit s ošetřujícím lékařem.
Výzkum společnosti ppm factum z loňského srpna zaměřený na seniory uvedl, že nejčastějšími důvody pro očkování proti chřipce jsou právě možné zdravotní problémy a ochrana před viry. U nemalé části očkovaných hraje roli i to, že by je chřipka připravila o možnost věnovat se svým koníčkům. Někteří se také chtějí vyhnout souběhu chřipky a onemocnění covid-19.