Nepodceňujte diabetes. Bez léčby může mít fatální důsledky
Diabetes je chronické onemocnění, které s pacientem velmi pravděpodobně zůstane po celý život. Projeví se jako hyperglykémie neboli zvýšená hladina cukru v krvi. Důvodem jejího vzniku je nedostatek nebo „špatná“ funkce hormonu slinivky břišní – inzulinu.
U zdravého člověka inzulin funguje jako klíč, který „odemyká“ glukóze (cukru v krvi) vstup do buněk. Díky němu může glukóza přejít z krve do svalů a jater k dalšímu zpracování. V případě jeho nedostatku v těle stoupá glykémie. Rozlišujeme 2 základní druhy tohoto onemocnění, a to diabetes 1. typu a diabetes 2. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu.
Pro již diagnostikované pacienty platí, že onemocnění je potřeba léčit. Důležitá je dieta a dodržování léčebného režimu, tedy především správné a pravidelné užívání léků. Zásadní jsou pravidelné kontroly u lékaře. Obecně platí, že pokud diabetes nějaké orgány poškodí, už se to příliš napravit nedá. Právě proto hrají tak významnou roli prevence a správná léčba.
Neléčený diabetes vede ke vzniku závažných komplikací, kterými můžou být například patologické změny na očním pozadí (retinopatie), postižení periferních nervů (neuropatie), postižení ledvin (nefropatie) či akcelerovaná ateroskleróza, která zvyšuje mimo jiné riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody.
I přes veškerá zdravotní rizika existují diagnostikovaní diabetici, kteří léčbu stanovenou lékařem nedodržují. Nezapomínejme ale, že diabetes škodí i lidem, kteří o diagnóze ještě nemají ani tušení. Jak se tedy diabetes může projevovat?
Typickými příznaky diabetu jsou:
- velká žízeň,
- časté močení,
- úbytek nebo naopak nárůst váhy,
- zhoršené vidění,
- kožní problémy a špatné hojení ran,
- opakované infekce močových cest,
- pálení a bolesti nohou.
Pokud vás některý z těchto příznaků trápí, konzultujte svůj zdravotní stav s praktickým lékařem. Však již nyní víte, že neléčený diabetes může vést k vážným zdravotním komplikacím, které mohou být pro vaše tělo fatální.