Nadměrná konzumace červeného a drůbežího masa zvyšuje riziko vzniku diabetu
Tým profesorky klinických věd Koh Woon Puay působící na singapurské Lékařské fakultě Duke-NUS Medical School se zabýval právě souvislostí mezi konzumací masa, převážně červeného a drůbežího, a zvýšeným rizikem vzniku diabetu. Pozitivní výsledky jsou připisovány především vyššímu obsahu tzv. hemového železa, jež se v mase nachází. Výzkum však poukázal i na další faktory.
Výzkum trval jedenáct let
V letech 1993 až 1998 bylo do studie zařazeno 63 257 dospělých lidí ve věku mezi 45–47 lety, kteří byli následujících zhruba jedenáct let bedlivě sledováni. Jedná se tak o jednu z největších asijských studií tohoto velmi aktuálního problému vůbec.
Tento výzkum nakonec potvrdil, že osoby s nadprůměrnou spotřebou masa měly oproti běžným konzumentům pravděpodobnost vzniku cukrovky u červeného masa o 23 % vyšší a u drůbeže o 15 %. Naopak k žádnému zvýšení nedošlo v případě konzumace ryb a mořských plodů.
Zajímavé rovněž je, že u drůbežího masa byly zaznamenány rozdíly v konzumaci jednotlivých jeho částí. Nejvhodnější složkou jídelníčku jsou kuřecí prsa (mají nižší obsah hemového železa), méně vhodná jsou například stehna.
„Není ale nutné úplně vyřadit ze své stravy červené maso a drůbež, stačí jen upravit denní příjem a alespoň část nahradit právě rybami, tofu či luštěninami,“ uvádí na závěr profesorka Koh Woon Puay.
Text: Markéta Veselá