Na houbách si smlsnete i při cukrovce
Houby se hodí při každé dietě, která se zakládá na nízkém příjmu sacharidů. Existuje jich celá řada – od těch běžných, které sbíráte v lese, po různé exotické druhy jako šiitake nebo portobello. Liší se od sebe nejen chutí, ale také nutričními hodnotami. Přesto mají mnoho společného.
Dobroty plné zdraví
U hub je výhodou především nízká hodnota kalorií a mizivý glykemický index (s hodnotou 10). Zároveň jsou účinným zdrojem mědi, selenu a vitamínů B2 a B5. Na rozdíl od zeleniny se také pyšní slušným obsahem bílkovin. Látky v nich obsažené pak pomáhají s mnoha neduhy. Například vitamíny B jsou dobré na snižování hladiny nebezpečného homocysteinu, který má na svědomí řadu kardiovaskulárních onemocnění. Jiné složky hub umějí popohnat bílé krvinky a pomáhají tak imunitnímu systému, protein se zase stará o dobrou funkci našich orgánů a tkání. V tomto směru se uplatní i měď, která je zároveň zdrojem antioxidantů.
Nestoupá po nich cukr v krvi
Některé výzkumy ukázaly, že houby mají příznivý vliv na hladinu glukózy v krvi. Když jimi totiž krmili pokusné potkany nemocné diabetem a vysokým cholesterolem, jejich glukóza se snižovala, lepší byla i hladina lipidů.
Příčinou chronických onemocnění včetně cukrovky může být v mnoha případech zánět. A zde jsou houby rozhodně přínosné, mají totiž protizánětlivé vlastnosti. Vznik nemoci proto mohou účinně odvrátit.
V neposlední řadě se houby doporučují konzumovat pro svůj vysoký obsah antioxidantů, které pomáhají zvrátit účinky stárnutí a poškození buněk. V současné době také vědci zkoumají určité druhy hub (především ty rodu Cordyceps), jež by měly mít léčivé účinky proti rakovině.
Text: Zuzana Košutová