Mikrobiom – centrum zdraví a nálady
Mikrobiom má v našem organismu vliv na celou řadu věcí. Ovlivňuje například náchylnost k různým alergiím a intolerancím, celkovou imunitu, nebo dokonce náchylnost k depresím. V poslední době se také ukazuje, že některé bakterie mohou zvyšovat inzulinovou senzitivitu. Složení střevních bakterií je přitom u každého z nás jiné. Sbírat je začínáme už od narození průchodem matčinými porodními cestami. Svou úlohu v něm hraje i genetika. Podstatnou část mikrobiomu ale získáváme také ze stravy a pobytem v blízkosti bakterií, které mohou posílit náš imunitní systém – přehnaná hygiena tak v tomto ohledu není vždy na místě.
Pro naše celkové zdraví je důležité mít mikrobiom v rovnováze, a pokud možno co nejrozmanitější. K tomu přispívá hlavně vyvážená strava, a to především ta bohatá na vlákninu. Vláknina se také označuje jako prebiotikum. To znamená pouze to, že představuje potravu pro střevní bakterie – probiotika. Konzumujte proto dostatek ovoce a zeleniny a celkově potraviny bohaté na vlákninu. Jen pro představu – strava našich předků obsahovala až 10x více vlákniny, než je běžným zvykem dnes. V tomto ohledu tedy opravdu máme co dohánět.
Na trhu v současné době existuje celá řada doplňků stravy, které probiotika obsahují a mají za cíl zvýšit jejich hladinu. Ukazuje se ale, že tyto doplňky nejsou vždy skutečně k užitku. Střevní bakterie jsou totiž velmi rozmanité a mnoho jich dosud neznáme. Podpořením jediného typu bakterií tak můžeme rozhodit celkovou rovnováhu mikrobiomu. Proto spíše doporučujeme zaměřit se na vyváženou stravu, případně se o výběru probiotik poradit s odborníkem.