Mariánské Lázně léčí již dvě století
První zmínky o léčivé síle minerálních pramenů jsou patrné už na konci 18. století, kdy začal klášterní lékař a zakladatel zdejších lázní Johann Josef Nehr zkoumat prameny, které vyvěraly v nedalekých bažinách a roklích. O pár let později pak v takřka neprostupném pralese postavil první lázeňský dům a začala se psát lázeňská historie města. Už po pár desetiletích své existence patřily Mariánské Lázně k nejznámějším lázeňským městům na světě. Za silou léčivých pramenů sem jezdily i takové osobnosti jako básník a spisovatel Johann Wolfgang Goethe nebo vynálezce Thomas Alva Edison.
Pestrá paleta lázeňských procedur
V Mariánských Lázních se na lázeňské procedury využívá nejen minerální voda, ale i přírodní plyny vulkanického původu a peloidy pocházející z místní rašeliny. Minerálních pramenů v okolí vyvěrá kolem stovky, přímo ve městě jich je zhruba čtyřicet, k lázeňským procedurám jich pak slouží sedm. Díky pestrému chemickému složení zdejší vody se v Mariánkách léčí široká škála zdravotních potíží včetně metabolických onemocnění a diabetu. Lázeňské kúry pro diabetiky zahrnují především minerální a suché uhličité koupele, které snižují krevní tlak, prokrvují končetiny a stimulují celkové pročištění organismu. Pokud vás trápí nadváha, vyrazte ke Křížovému pramenu, jehož léčivá síla se zde využívala právě k léčbě obezity.
Blahodárné lázeňské klima
A co byste si v druhém největším lázeňském městě v Čechách neměli nechat ujít? Půvabnou kolonádu Maxima Gorkého, Zpívající fontánu, elegantní parky nebo třeba jedno z nejstarších golfových hřišť v Evropě. Jakmile si do sytosti užijete lázeňské atmosféry ve městě, vydejte se i do zdejší malebné přírody. Přilehlý Slavkovský les, který vyplňuje západočeský lázeňský trojúhelník, je ideální na procházky i výlety na kole.
Text: Izabela Nováková