Krevní tlak pod kontrolou - Jak poznat hypertenzi
Krevní tlak
Krevní tlak je síla, kterou působí proudící krev na stěnu cév. S tím, jak srdce rytmicky bije, se tato síla mění, proto se také tlak udává dvěma čísly oddělenými lomítkem. První číslo udává tlak při stahu srdce, tzv. systolický tlak, který je nejvyšší. Číslo za lomítkem udává tlak ve chvíli, kdy je srdce mezi jednotlivými stahy uvolněné, tzv. diastolický tlak, který je naopak nejnižší.
Hypertenze
Hypertenze je častější, než se může zdát. Česká studie ukázala, že pouze necelá pětina osob ve věkovém rozmezí 45-64 let má optimální hodnoty krevního tlaku. Za ty jsou považovány hodnoty pod 120/80 mmHg. To však ještě neznamená, že každý s vyšším krevním tlakem trpí hypertenzí. O hypertenzi mluvíme při hodnotách krevního tlaku 140/90 mmHg a vyšších. Do této skupiny spadá dle zmíněné studie o něco více než polovina lidí uvedené věkové kategorie. Důležitou informací, kterou studie ukázala, je to, že mnoho lidí o tom, že trpí hypertenzí, ani neví. Dokonce téměř polovina mužů, kterým byly naměřeny hodnoty krevního tlaku nad 140/90 mmHg, o své diagnóze nevěděla. U žen to bylo lehce přes 10 %. Tato čísla ukazují, jak důležité je věnovat pravidelné kontrole krevního tlaku odpovídající pozornost.
Pravidelné měření krevního tlaku
Krevní tlak by měl být každému změřen minimálně během pravidelných preventivních prohlídek u praktického lékaře, ty se správně konají každé dva roky. Důležité je měřit tlak v klidu, ne hned po příchodu do ordinace. Měla by být provedena tři měření a krevní tlak stanoven jako průměr druhé a třetí naměřené hodnoty. Pokud je minimálně při dvou návštěvách stanovený tlak vyšší než 140/90 mmHg, jde o hypertenzi. Kromě toho je pravidelné měření možné provádět i v pohodlí domova. Digitální tlakoměr pro vlastní použití lze pořídit v jakékoliv lékárně a mít tak přehled o krevním tlaku kdekoli a kdykoli.
Brzy zveřejníme článek věnující se zásadám správného měření krevního tlaku, proto vám doporučujeme sledovat náš web pravidelně.