Jakou roli hrají v našem stravování makroživiny?
Sacharidy
Sacharidy,obecně cukry, by měly tvořit přibližně 60 % celkového energetického příjmu. Jedná se tedy o základní zdroj příjmu energie. Dělí se na sacharidy jednoduché (ovoce, sladkosti, sladké nápoje) a složené (obiloviny, brambory, luštěniny aj.). Sacharidy jsou základním zdrojem krátkodobé energie v našem těle. Podporují správnou funkci střev a střevní mikroflóry, udržují hladinu glykémie (hladinu cukru v krvi) a jsou pro nás důležité také kvůli přeměně rezervního jaterního či svalového glykogenu.
Sacharidy dělíme na:
- monosacharidy: glukóza (hroznový cukr), fruktóza (ovoce), galaktóza (součást mléčného cukru),
- disacharidy: sacharóza (glukóza + fruktóza, např. cukr), laktóza (glukóza + galaktóza, např. mléko), maltóza (glukóza + glukóza),
- oligosacharidy: rafinóza, stachyóza aj. (např. luštěniny),
- polysacharidy: škrob, glykogen.
1 g sacharidů obsahuje 4 kcal (16 kJ).
DDD* 50–55 % z celkové energetické spotřeby.
Sacharidy tvoří hlavní součást rostlin.
Tuky
Tuky by měly tvořit přibližně 25 % z celkového energetického příjmu. Dělí se na rostlinné (oleje, ořechy a semena) a živočišné (ryby, maso, máslo a sádlo, mléčné výrobky, uzeniny aj). Tuky jsou zdrojem a zásobárnou energie. Jsou také důležitou stavební složkou všech buněčných membrán, obalů nervů a jsou významné pro tvorbu některých biologicky účinných regulačních látek v těle, jako jsou steroidní hormony. Díky tukům dochází k přenosu a využití vitamínů A, D, E, K a dalších látek. Ovlivňují chuť stravy a mají rovněž termoregulační funkci.
Tuky dělíme na:
nasycené mastné kyseliny (s krátkým a středním uhlíkovým řetězcem):
- C6–C12 mléčný tuk
- C14–C26 např. kyselina palmitová či stearová (živočišné zdroje, ztužené tuky, oplatky, sušenky, kokosové a palmové oleje).
nenasycené mastné kyseliny:
- rozlišujeme monoenové s jednou dvojnou vazbou: kyselina olejová (rostlinné zdroje: olivový olej, řepkový olej, sójový olej);
- a polyenové s více dvojnými vazbami: omega 6 – kyselina linolová (slunečnicový olej, makový olej, sezamový olej a světlicový olej) a omega 3 – kyselina linolenová (řepkový olej, sójový olej či lněný olej).
Kyselina linolová přechází v organizmu v kyselinu arachidonovou, linolová pak v eikosapemtaenovou (EPA) a dokosahexaenovou (DHA), jejímž největším zdrojem jsou mořské a sladkovodní ryby a rybí tuk.
1 g tuků obsahuje 9 kcal (38 kJ).
DDD* 15–25 % z celkové energetické potřeby.
Z chemického hlediska jsou tuky estery mastných kyselin a alkoholů.
Bílkoviny
Bílkoviny neboli proteiny by měly tvořit přibližně15 % celkového energetického příjmu. Dělí se na živočišné a rostlinné. Obsahují pro organismus nepostradatelné aminokyseliny. Zdrojem bílkovin jsou ryby, maso, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny, ořechy a semena.
Bílkoviny dělíme na živočišné (maso, ryby, vejce a mléčné výrobky) a rostlinné (luštěniny, obiloviny, ořechy, semena či brambory).
Bílkoviny představují základní stavební hmotu pro výstavbu tkání a orgánů, řídí a regulují hormony a hrají důležitou roli při látkové přeměně. Dále zajišťují také transportní, zásobní a obrannou funkci.
Bílkoviny jsou řetězce různě propojených aminokyselin. Těch je několik stovek. Okolo 20 aminokyselin si tělo dovede syntetizovat přeměnou přijatých bílkovin, ale 8 z nich je tzv. esenciálních – nezbytných. Člověk si je neumí vytvořit a musí je přijímat ve stravě. Jde o leucin, isoleucin, valin, lysin, methionin, fenylalanin, tryptofan, theronin a u dětí ještě histidin.
1 g bílkovin obsahuje 4 kcal (16 kJ).
DDD* 10–15 % z celkové energetické potřeby – minimální DDD je 0,5 g / kg / den.
* DDD – doporučená denní dávka
Autor: Bc. Miroslava Pavlíková Peterková, DiS. (nutriční terapeut)