Jaké jsou příčiny vzniku gestačního diabetu? A jak se léčí?
Co je to gestační diabetes? A proč vzniká?
Gestační diabetes je forma této nemoci, která může být diagnostikována v průběhu těhotenství, jež klade na ženský metabolismus zvýšené nároky. Spouštěcím faktorem rozvoje gestačního diabetu je vliv těhotenských hormonů a dalších látek, jejichž hladina během těhotenství narůstá. V tomto stavu, který pro tělo představuje zátěž, se může u žen v 2. až 3. trimestru projevit tato choroba. Na rozdíl od ostatních typů diabetu je však tato forma pouze dočasná a po porodu obvykle vymizí. Nutno ale dodat, že ženám, u kterých se objeví, hrozí v průběhu života zvýšené riziko rozvoje diabetu druhého typu.
Kdo je riziková skupina?
Klíčovou roli v rozvoji gestačního diabetu hrají hormonální změny, které v těhotenství nastávají. Rizikovou skupinu tvoří ženy s genetickou predispozicí (výskytem diabetu v rodině), dále se pak „těhotenská cukrovka“ často vyskytuje u žen s nezdravým životním stylem (nadváhou, nadměrnou konzumací potravin s vysokým glykemickým indexem, nedostatkem pohybu, užíváním alkoholu a tabákových výrobků). U těhotných žen do dvaceti pěti let věku se gestační diabetes vyskytuje jen vzácně. Riziko jeho výskytu se však zvyšuje s věkem, obzvláště pak u žen starších třiceti let.
Příznaky
Příznaky gestačního diabetu mohou být mírné a někdy se dokonce neobjeví vůbec, což je jeden z důvodů, proč je pro zdraví ženy i plodu opravdu důležitá běžná screeningová kontrola v těhotenství.
Mezi typické symptomy patří:
- Časté močení: Zvýšená hladina glukózy (krevního cukru) může vést k tomu, že se ledviny snaží odstranit přebytečný cukr močí.
- Zvýšená žízeň: Ztráta tekutin způsobená častým močením může vést k pocitu vyšší žízně.
- Únava
- Zamlžené vidění: Vysoká hladina cukru v krvi může způsobit změny v tekutinách v těle, které mohou ovlivnit čočky očí, což vede k dočasnému zhoršení zraku.
- Časté infekce: Vyšší riziko infekcí močových cest a vaginálních infekcí
Jak probíhají testy?
Gestační diabetes se testuje pomocí orálního glukózového tolerančního testu (OGTT), který čeká všechny nastávající rodičky. Tento test má zjistit, jestli u těhotné správně funguje metabolismus sacharidů. Provádí se v gynekologické ordinaci, do které žena dochází.
OGTT se provádí na začátku těhotenství pouze u žen, které měly nejednoznačný výsledek vyšetření glykémie nalačno. Mezi 24.–28. týdnem těhotenství jsou však již testovány všechny ženy, kterým nebyl gestační diabetes zjištěn v počátku těhotenství.
Den před OGTT by se žena měla stravovat jako obvykle a neprovádět žádnou větší sportovní aktivitu. Test se provádí vždy ráno a nalačno a žena by před ním alespoň osm hodin neměla jíst. Čistou vodu je možné pít bez omezení. Testování zabere zhruba dvě a půl hodiny, není však třeba se ničeho obávat. Zdravotní sestra nejprve těhotné ženě odebere krev. V případě, že:
- je u ní naměřena glykémie nižší než 5,6 mmol/l, v testu se pokračuje;
- je hodnota glykémie v krvi vyšší než 5,6 mmol/l, v testu se nepokračuje (žena se musí dostavit na druhý pokus v jiný den. Pokud je glykémie nalačno znovu vyšší, gestační diabetes je tím potvrzen).
V případě, že měla žena glykémii nižší než 5,6 mmol/l, musí během pěti až deseti minut vypít nápoj z koncentrované glukózy. Hodinu poté je jí opět odebrána krev. Dvě hodiny po vypití nápoje následně proběhne třetí odběr. Po něm je žena seznámena s výsledkem. Pro většinu žen je vypití sladkého roztoku nepříjemné a u části může způsobit nevolnost. Při testu je proto dobré zvolit polohu, která je pro těhotnou příjemná. Je také dobré, aby s sebou žena měla svačinu, kterou může sníst po dokončení všech krevních odběrů.
Pozor: Pokud byl ženě v průběhu těhotenství diagnostikován gestační diabetes, pak do konce těhotenství nezmizí. Vlivem hormonů se naopak může výrazně zhoršovat. Proto musí být i ženy s hodnotami OGTT jen lehce nad normou léčeny a sledovány na diabetologii. Neléčená „těhotenská cukrovka“ může přivodit řadu komplikací jak matce, tak i dítěti. Proto je velmi důležité odhalit ji včas.
Jak se gestační diabetes léčí?
V případě, že jsou hodnoty cukru v krvi vysoké nebo mají tendenci stoupat, musí pacientka dodržovat nízkosacharidovou dietu. Jídelníček jí sestaví na míru nutriční terapeut. Důležité je stravovat se v pravidelných intervalech, dostatečně pít a konzumovat stravu bohatou na vlákninu a bez jednoduchých cukrů. Dále by žena měla mít dostatek pohybu, samozřejmě úměrně svému stavu. Doporučuje se například chůze, plavání či těhotenská jóga. Při vyšší hodnotě glykémie diabetolog předepíše tablety či inzulinové pero. Žena by si měla každý den pomocí glukometru měřit hladinu cukru, stejně jako u běžné formy diabetu.
Shrnutí závěrem
Gestační diabetes (těhotenská cukrovka) je forma diabetu vyskytující se během těhotenství. Riziko jeho rozvoje se zvyšuje s věkem a je větší u žen s genetickou predispozicí, nezdravým životním stylem, nadváhou a užíváním alkoholu a tabáku. Příznaky mohou zahrnovat časté močení, zvýšenou žízeň, únavu, zamlžené vidění a opakované infekce. Diagnóza se stanovuje pomocí orálního glukózového tolerančního testu (OGTT), který se provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství. Léčba zahrnuje dietní opatření, pravidelný pohyb a v některých případech léky na snížení hladiny cukru v krvi. Nezvládnutý gestační diabetes může vést ke komplikacím pro matku i dítě.