Inspirace pro diabetika: Co hodit na gril?
Obecně je známo, že při klasickém grilování na dřevěném uhlí vzniká řada škodlivých látek, které mají karcinogenní účinky. Vznikají rozkladem tuku, který odkapává na žhavé uhlíky a vzniklé spaliny se pak v kouři dostávají do grilovaného masa. Další negativum grilování je používání alobalu. Vlivem tepla alobalová folie uvolní do potravin až 400 mg hliníku, přitom Světová zdravotnická organizace uvádí, že jeho maximální denní příjem by neměl překročit 60 mg. Hliník zvyšuje v těle tzv. oxidační stres, který obecně zvyšuje riziko vzniku nádorů.
Tyto negativní účinky grilování se samozřejmě týkají i diabetiků, na které navíc číhají i další nástrahy, zejména v podobě nevhodných potravin. Na gril se obecně používají například tučná masa a masné výrobky, jako jsou třeba špekáčky, klobásy apod. Stejně je tomu také u sýrů, které rovněž patří mezi významné zdroje tuků, a v neposlední řadě neprospívají ani kupované marinády, kořenicí směsi s vysokým obsahem soli a omáčky plné konzervantů. Trocha kečupu na jeden kousek kvalitního špekáčku vám sama o sobě nemusí ublížit, ale ruku na srdce – dokážete zůstat jen u toho, když je ta grilovačka přece jednou za čas?
Držte se proto několika zásad, které grilování odlehčí, a přesto si ho užijete do sytosti.
Grilujte méně tučná masa a ryby. Na grilu stráví kratší dobu, neodkapává z nich tuk a výsledek je lépe stravitelný. Sáhněte například po makrele, která obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek snižujících nežádoucí cholesterol.
Vsaďte na menší kousky masa nebo mleté z libového. Malé kousky se opečou rychleji a ani mleté maso nepotřebuje dlouhou tepelnou úpravu. Pokud ho navíc dobře dochutíte vhodným kvalitním kořením, nebudete mít chuť na špekáček či jinou chuťově výraznou uzeninu.
K otáčení masa používejte speciální kleště, nikoliv vidličku. Pícháním do masa z něj uniká šťáva, která odkapává na žhavé uhlíky, což je opět příčinou tvorby karcinogenních látek.
Udělejte si domácí marinádu. Je to jednodušší, než se zdá, mnohdy stačí kapka kvalitního oleje nebo ještě lépe citronu či vinného octa s bylinkami. Některé z nich dokonce mohou snižovat množství vytvářených nežádoucích látek. Populární je také marinování v jogurtu, kdy maso díky jogurtovým kulturám zkřehne a při grilování zůstane šťavnaté.
Podobně postupujte i u koření. Udělejte si vlastní směsi nebo se poohlédněte po kvalitních výrobcích. Směsi standardních značek ze supermarketů bývají plné soli a ve výsledku za ně také zaplatíte více než když si doma několik druhů koření smícháte sami. Se solí zacházejte střídmě.
Odlehčete maso zeleninou, kterou můžete klidně vesele grilovat. Na zelenině a ovoci se totiž netvoří karcinogenní látky. Navíc tím doplníte doporučené denní množství zeleniny.
Grilujte jinou technikou, než je klasický gril s uhlíky. Zkuste grilování na lávovém kameni nebo vytáhněte ven kontaktní gril. Pohodu si u toho užijete stejnou, ale výsledek bude zdravější.
Věc, kterou si necháváme nakonec, je konzumace alkoholu. Ta je s grilovačkou často spojená, ale pro diabetiky je to rozhodně věc číslo jedna, které by se měli při grilování vyhnout. Pokud si nedokážete představit grilování bez piva, sáhněte po diabetické variantě se sníženým obsahem sacharidů. I takové pivo však obsahuje alkohol, který je sám o sobě nezanedbatelným zdrojem cukru. Nejlepší proto je se alkoholu zcela vyhnout a udělat si raději domácí limonádu, například z máty a citronu.