Důkladný selfmonitoring je základem léčby cukrovky
Pokud si pacient v rámci inzulínového režimu aplikuje tři a více injekcí denně nebo používá inzulínovou pumpu, je doporučovaná frekvence měření alespoň 4x denně. To znamená před hlavními jídly a před usnutím. Dále je vhodné měřit glykémii před fyzickou (sportovní) aktivitou a v jejím průběhu. Doporučujeme si přeměřit glykémii i po novém jídle, které pacient zařadil do svého jídelníčku, aby si ověřil, že před ním aplikovaná dávka inzulínu byla správná.
Po hypoglykémii proveďte ještě jedno měření
Specifickou situací je hypoglykémie. Doporučuje se při ní též přeměřit glykémii a nespoléhat se pouze na příznaky a také glykémii následně přeměřit ještě jednou, 15 minut po zaléčení. Většina pacientů to sice nedělá, ale ti, kteří jsou výjimkou, říkají, že mají lepší cvik v odhadu množství cukru potřebného k zaléčení hypoglykémie, takže se jim následně hladina cukru tolik nerozkolísá.
Při začátcích léčby inzulín měříme hlavně nalačno
Dalším případem, kdy je dobré se na selfmonitoring ještě více zaměřit, jsou začátky léčby inzulínem, zde by mělo být měření stoprocentní. Platí to i pro pacienty s druhým typem diabetu, kdy je inzulín podáván většinou v jedné dávce před usnutím. K určení jeho správné dávky, také se používá slovo vytitrování, je třeba pravidelné měření alespoň ráno nalačno. Podle glykémií pak pacient na doporučení lékaře postupně navyšuje dávku inzulínu tak, aby byla léčba co nejúčinnější a kontrola glykémií optimální.
Kdy měřit, pokud neberete inzulín
U pacientů s diabetem mellitem 2. typu, kteří neužívají v léčbě inzulín, není pravidelné měření glykémií několikrát denně doporučováno. Má ovšem smysl si po dohodě s lékařem udělat pár měření spojených s jídly a fyzickou aktivitou. Přinesou vám větší vhled do toho, jak se glykémie chová, a přispějí tak k její lepší kontrole. Podle některých studií má svůj význam pro zlepšení glykémií například systematičtější měření glykémie několikrát denně 3 dny před návštěvou lékaře a poté společný rozbor výsledků.