Dodržujte zásady správné aplikace inzulínu
Užívání inzulínu diabetikům pomáhá udržovat glykémii v doporučených mezích (4–6 mmol/l nalačno a za 2 hodiny po jídle 5–7,5 mmol/l).
Dvě hlavní zásady, které je nutné dodržet při aplikaci:
1.) Vždy aplikujte inzulín do podkožního tuku. Zajistíte tak, že se vstřebá rovnoměrně. U hlubšího vpichu hrozí, že inzulín aplikujete do svalu, což není žádoucí z důvodu rychlejšího vstřebání.
2.) Předvídejte rychlost vstřebání inzulínu na základě místa vpichu.
Co se týče vlivu na vstřebávání, vždy záleží na:
- místě vpichu,
- hloubce vpichu,
- úhlu aplikace,
- výběru vhodné jehly,
- dezinfekci místa vpichu.
Výběr vhodného místa pro vpich je nutné střídat tak, aby žádné z nich netrpělo příliš častým užíváním. Pacienti místo vybírají na základě bolestivosti a množství tuku v daném místě. Obecně platí, že při aplikaci inzulínu do břicha se látka vstřebává rychle, na pažích a stehnech je vstřebání středně rychlé. Naopak nejpomaleji se inzulín vstřebává na hýždích.
Inzulínová injekční stříkačka má na rozdíl od inzulínového pera standardní délku jehly. K peru ji vybíráme tak, abychom neaplikovali příliš hluboko, tedy do svalu. Pacienti s tenkou vrstvou tuku volí jehly kratší (6 mm), ti se silnější vrstvou pak delší (12 mm).
Při samotném vpichu jehlu aplikujte v úhlu 45° až 90°. Před použitím inzulínu vždy zkontrolujte, zda nezměnil barvu. Správně by měl být čirý, tedy bezbarvý. Neměl by být zakalený (výjimku tvoří pouze NPH a premixované inzulíny, které mívají mléčné zakalení) ani obsahovat hrudky.
V případě, že aplikujeme NPH nebo premixovaný inzulín, je nutné jej před aplikací nejprve promísit, nejlépe tak, že pero pomalu rolujeme mezi dlaněmi, popřípadě ho několikrát pomalu překlopíme. Inzulín však neprotřepávejte. Mohl by se napěnit, což je nežádoucí kvůli přesnosti dávkování.
Pokud s inzulínem začínáte, doporučujeme vám nastudovat si naši brožuru Začínáme s inzulínem, kterou naleznete ZDE.