Do Teplic se jezdí nejen za prameny
Léčivé dopady zdejších pramenů byly známy dokonce už mnohem dříve, než je využívali profesionální lékaři. Lidé si k nim podle některých zdrojů přicházeli pro úlevu od bolestí už před neuvěřitelnými dvěma tisíci let. Za dobu fungování lázní se zde úspěšně léčily i mnohé slavné osobnosti, mezi kterými nechyběli například Goethe nebo Beethoven.
Termální voda umí zázraky
Lázně Teplice byly postaveny v místě vývěru vody hydrogenuhličitano-sírano-sodného typu, která je bohatá na minerály s příměsí radonu. Neduhů se pacienti tedy zbavují převážně vodoléčbou. V tomto jsou lázně unikátní, protože ačkoli je ve světě mnoho jiných nalezišť s podobným chemickým složením, dosud nebyla nalezena srovnatelná lokalita. V Teplicích úspěšně léčí nejen zázračné minerály obsažené ve vodě, ale také klidné prostředí uprostřed zeleně, výborná kuchyně a laskavá péče.
Historické památky na každém rohu
Ve městě se ale nebudete nudit ani poté, co vám skončí lázeňské procedury. Je tu například spousta historických památek. Začněte třeba v lázeňském parku, odkud projdete do Lázeňské uličky a na historické Zámecké náměstí. Tam si můžete zaskočit do regionálního muzea a z něj se pak vydejte obdivovat pravoslavný kostel a zachovalý klasicistní zámek. Na náměstí plném malebných domků stojí také morový sloup od sochaře Matyáše Brauna.
Ze Zámeckého náměstí už je to jen kousek do Zámecké zahrady kde se údajně na své procházce v roce 1812 potkali Beethoven a Goethe se suitou císařovny Marie Luisy. Významný moment dodnes připomíná pamětní deska. V zahradě se nacházejí i dva rybníky, na kterých si lze vyjet na vypůjčených lodičkách.
Text: Zuzana Košutová