Dlouhodobá nečinnost zvyšuje riziko vzniku cukrovky
Foto: pexels.com
Vztahem pohybu a rozvoje diabetu 2. typu se zabývala jedna z kanadských studií, při níž byli účastníci požádáni, aby omezili pohyb a udělali za den maximálně 1000 kroků, a to po dobu dvou týdnů. Jednalo se o pacienty s obezitou a diagnostikovaným prediabetem. Pouhé dva týdny stačily k tomu, aby u sledovaných osob došlo ke zvýšení hladiny cukru v krvi a rozvoji diabetu 2. typu. U některých pacientů nedošlo k zotavení ani po obnovení vyšší tělesné aktivity.
Senioři pozor
„Očekávali jsme, že u účastníků studie může dojít ke zhoršení hodnot, ale velmi nás překvapilo, že ani po návratu k běžnému způsobu života a dostatku pohybu se jejich zdravotní stav opět nezlepšil,“ uvedl vedoucí studie doktor Chris McGlory, pracující na McMasterově univerzitě v Hamiltonu v Ontariu. Rovněž upozornil na zvýšená rizika hrozící starým lidem.
„Senioři, kteří jsou kvůli svému zdravotnímu stavu upoutáni na lůžko či hospitalizováni, mají větší pravděpodobnost výskytu problémů v oblasti metabolismu cukru. K tomu, aby došlo ke zlepšení zdravotního stavu a minimalizaci rizika vzniku diabetu 2. typu, je potřeba nejen aktivní pohyb, ale také úprava stravy a pomoci může i medikace,“ vysvětluje McGlory a zároveň také doporučuje pohyb jako prevenci diabetu 2. typu lidem, kteří zatím nemají diagnostikovaný prediabetes ani obezitu.
Text: Markéta Veselá