Diabetici a práce na zahradě
Měřte si glykémii před namáhavější prací
Pokud máte diabetes 2. typu, určitě není důvod bát se fyzické aktivity, naopak vám pomůže nemoc stabilizovat. Přesto byste si ale, hlavně když vás čeká nějaká namáhavější práce, měli před tím, než se do ní pustíte, změřit glykémii. Hodnoty by se měly pohybovat nad 5 mmol/l (hypoglykémie) a pod 14 mmol/l (hyperglykémie). Pro případ, že by se vám během práce rychle snížila hladina cukru v krvi a začali jste upadat do hypoglykémie, mějte po ruce zdroj rychlých cukrů (např. ovocnou šťávu, müsli tyčinku atp.). Hypoglykémie může při fyzické námaze potkat téměř každého diabetika, u těch, kteří si píchají inzulín, je toto riziko vyšší. Vždy se vyplatí probrat fyzickou námahu a úpravu dávek inzulínu předem se svým lékařem.
Nezapomínejte na ochranné pomůcky
Pracovní rukavice, ochranné brýle nebo vhodné boty by při práci měli samozřejmě používat všichni zahrádkáři, u diabetiků však navíc platí, že se jim jakékoli oděrky i větší poranění hojí déle a obtížněji. Myslete na to i v případě, že se nechystáte k žádné větší akci a jdete třeba jen něco v rychlosti zaštípnout, seříznout nebo posekat. Zvlášť opatrní by pak měli být pacienti s počínající nebo již rozvinutou neuropatií, při níž se snižuje citlivost v končetinách.
Odpočívejte a střídejte pozice
Stejně jako v rekreačním sportu vám má i na zahradě fyzická aktivita přinášet především potěšení a zábavu. Nesnažte se proto jít „až na krev“, a pokud začnete cítit únavu, odpočiňte si. V případě, že delší dobu vykonáváte nějakou činnost, jež jednostranně zatěžuje pouze určitou část těla (např. záda), zkuste ji proložit jinou prací, při níž si namáhané partie naopak odpočinou.