Diabetes a svědění kůže
Studie, která se na výzkum svědění kůže zaměřila, zkoumala 2700 pacientů s diabetem v porovnání se 499 zdravými jedinci. Mezi diabetiky 11,3 % účastníků studie potvrdilo, že tímto problémem trpí, kdežto u zdravých jedinců to bylo jen 2,9 %.
Proč kůže svrbí?
Na první pohled se jeví svědění kůže jako banální záležitost, může ale být symptomem závažnějšího onemocnění nebo může stát za vznikem infekce. Ke svědění u diabetiků dochází především z důvodu poškození nervových vláken ve vnějších vrstvách pokožky. To souvisí s různými typy neuropatie, ke které dochází, když vysoké hladiny cukru v krvi poškozují nervová vlákna. To se stává především na nohou a rukou. V některých případech může být svědění varovným signálem, že teprve k poškození nervu může dojít. Svědění se také někdy objevuje i v případě, kdy má pacient problémy s ledvinami nebo játry, jako alergická reakce na nové léky, trpí-li psoriázou či ekzémem.
Příznaky svědění se mohou lišit
Například při periferní neuropatii se svědění objevuje především na spodních částech nohou či rukou a může být také doprovázeno pocity brnění. Mezi další onemocnění spojená s diabetem a projevující se svěděním můžeme zahrnout:
eruptivní xantomatózu – v tomto případě se objevují výrazné pupínky, především u pacientů s vysokým cholesterolem
necrobiosis lipoidica – projevuje se vznikem červených ohraničených ložisek hlavně u žen diabetiček mezi 40–60 rokem života
kožní infekce – kůže bývá načervenalá, opuchlá a horká, objevují se i puchýřky
Jak svědění předcházet?
Základem je dobrá kompenzace diabetu, ale zároveň se vyvarujte příliš horkých koupelí. Nedoporučuje se používat parfémované krémy ani udržovat pokožku příliš vlhkou, to přináší riziko vzniku plísní (především na nohou). Na druhé straně by však kůže neměla být ani vysušená. K mazání jsou ideální hypoalergenní krémy. Pokud se svědění přece jen objeví a nezmizí, je na čase navštívit lékaře, který odhalí příčinu a doporučí další postup.
Text: Markéta Veselá