Diabetes a sport
Foto: franzensbad.cz
Počet lidí s nadváhou každoročně roste, a to především kvůli nesprávným stravovacím návykům a nižší úrovni fyzické aktivity. Úprava životního stylu je více než potřebná. Je spojena s důrazem na snižování hmotnosti, tedy na snížení příjmu kalorií a navýšení fyzické aktivity.
Proč se pravidelně hýbat?
Pravidelná fyzická aktivita má v obecném měřítku příznivý účinek na lidské zdraví. Fyzická zátěž od určité intenzity vede ke zvýšení kardiorespirační zdatnosti, a díky nárůstu spotřeby glukózy také ke snížení glykemie. Pacienti s diabetem musí o fyzické aktivitě více přemýšlet především s ohledem na riziko hypoglykemie, roli hrají ale i další faktory, jako je např. diabetická neuropatie a hypertenze. Druh a míru fyzické zátěže proto musí konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.
Každý diabetik by se měl vybavit glukometrem, diagnostickými papírky na moč a měřičem tlaku. Glukometr slouží ke sledování stavu glykemie, která by měla být v doporučených mezích. Lze ovšem individuálně tolerovat i vyšší hodnoty, nicméně pacient by neměl cvičit při hodnotách nad 15 mmol/l. Též není vhodné cvičit, objeví-li se ketony v moči. Při pocitu přílišné únavy raději cvičení také vynechejte. Diabetik by se svým lékařem měl konzultovat i správnou obuv a dodržování pitného režimu.
Konzultace s odborníky
Znovu upozorňujeme, že diabetici by s ohledem na zdravotní stav a užívanou léčbu měli fyzickou aktivitu konzultovat v první řadě se svým lékařem. Vhodná je i konzultace s osobním sportovním (fitness) trenérem. Určit vhodnou intenzitu zátěže totiž znamená nastavit pohybovou aktivitu zcela individuálně s ohledem na věk, zdatnost, pohybovou zkušenost a motivaci. Odborník by vám měl poradit, zda existují činnosti, kterým byste se měli vyhnout.
Pro úplné začátečníky je vhodná prostá chůze, lze vyzkoušet i chůzi severskou: http://dialiga.cz/oblibeny-nordic-walking-mohou-vyzkouset-uplne-vsichni/