Diabetes a osteoporóza
Osteoporóza je definována úbytkem kostní hmoty, zvýšenou křehkostí kostí a rizikem zlomenin. Ohrožuje především lidi starší padesáti let. Čím později je pak pacientovi diagnostikován diabetes, tím menší bývá minerální hustota jeho kostí. Předpokládá se proto, že inzulín hraje důležitou roli v diabetickém kostním metabolismu. Navíc k rozvoji nemoci přispívají i diabetická neuropatie a retinopatie, tedy nemoci bránící nemocnému v pravidelném a dostatečném pohybu, který je v prevenci osteoporózy klíčový. Mezi další faktory negativně ovlivňující snížení hustoty kostní hmoty patří rovněž obezita.
Výzkumníci se pokoušeli najít preventivní a léčebná opatření pro osoby s diabetem, které jsou ohroženy i úbytkem kostní hmoty. Zjistili, že na osteoporóze se mohou podílet i léky, jež diabetici dostávají ke kompenzaci cukrovky. Některé z nich pomáhají osteoporóze předcházet, jiné její vznik naopak podporují. Do první skupiny léků působících pozitivně patří například metformin, sulfonylurey či inhibitory DPP-4. V té druhé skupině naopak najdeme například TZD (thiazolidindiony) nebo kanagliflozin. Ty způsobují nevyvážené remodelování kostí a snižují tvorbu kostní hmoty.
Vědci rovněž poukázali na nutnost vyváženého podávání inzulínu, aby nedocházelo často k hypoglykémii. Mezi preventivní opatření patří i pravidelné kontroly u lékaře, screeningy hustoty kostní hmoty, kvantitativní ultrazvuk a počítačová tomografie. Může být také podáván vápník a vitamín D. Největší smysl, co se týče předcházení osteoporóze, má však hlavně pravidelný pohyb a posilování svalstva.
Text: Markéta Veselá