Diabetes a kouření nejdou dohromady. Čím tabák diabetikům škodí nejvíce?
Jsem diabetik a kuřák
Kouření má na léčbu diabetu neblahý vliv. Pokud jste diabetik a kouříte, můžete být náchylnější k srdečním onemocněním, prodělání mrtvice, problémům s očima, selhání ledvin, neuropatii (poškození nervů) či k poruše erekce. Jak vysoká hladina cukru v krvi, tak i kouření poškozují stěny tepen tak, že se v nich mnohem snáze hromadí tukové usazeniny. Cévy se tím zužují a ztěžují cirkulaci krve. V případě ucpání koronárních tepen, které zásobují srdeční sval krví a kyslíkem, dochází k srdečnímu infarktu. Pokud se naopak nedostatečně okysličuje mozek, můžete prodělat mrtvici. Tělo nekuřáka navíc dokáže lépe vstřebávat inzulín, což usnadňuje regulaci hladiny cukru v krvi. Proto je lepší nekouřit.
Po típnutí poslední cigarety:
· se vám již za 20 minut sníží tepová frekvence a krevní tlak,
· za 12 hodin klesne na normální hodnotu obsah oxidu uhelnatého (toxického plynu z cigaretového kouře) ve vaší krvi,
· za 2 týdny až 3 měsíce se vám zlepší krevní oběh a funkce plic,
· za 1 rok klesne riziko srdečních onemocnění na polovinu.
Kouření a rozvoj diabetu 2. typu
Pokud kouříte a nejste diabetik, máte v porovnání s lidmi, kteří nekouří, o 30 až 40 procent vyšší pravděpodobnost, že se u vás rozvine diabetes 2. typu. Jak je to možné? Inzulín totiž pomáhá cukru v krvi dostat se do buněk. Nikotin je však mění tak, že na inzulín nereagují, což zvyšuje hladinu cukru v krvi. Chemické látky obsažené v cigaretách také poškozují buňky v těle a způsobují záněty. Buňky pak přestávají reagovat na inzulín tak, jak by měly. Kuřáci mají zároveň vyšší riziko vzniku břišního tuku, což zvyšuje riziko rozvoje diabetu 2. typu, i když nemají nadváhu. Kouření však není jediný faktor, který může vést k rozvoji diabetu 2. typu. Mezi další spouštěče patří například dlouhodobý stres, obezita, nedostatek pohybu či vysoký krevní tlak.
Dejte kouření STOPku
Mnoho kuřáků se bojí s kouřením přestat kvůli obavám, že přiberou na váze. K problému je však třeba se postavit čelem. S odvykáním vám mohou pomoci nikotinové náhražky v podobě žvýkaček, náplastí či pastilek, které mohou vaše úsilí zvýšit až o polovinu. Pokud se vám nedaří s kouřením přestat, vyhledejte pomoc odborníka.
Zdroje:
https://www.diabetes.co.uk/diabetes-and-smoking.html
https://www.webmd.com/diabetes/smoking-and-diabetes
https://www.cdc.gov/diabetes/library/features/smoking-and-diabetes.html