Zvýšení výdeje energie
Drtivá většina pacientů s diabetem 2. typu potřebuje snížit hmotnost. Znamená to, že musejí upravit své stravovací návyky a zvýšit fyzickou (nejčastěji sportovní) aktivitu. Je přitom víceméně lhostejné, jakému druhu pohybu se budete věnovat, pokud ovšem bude odpovídat vašemu věku, schopnostem a možnostem. Spíše jde o to, abyste fyzickou aktivitu vykonávali pravidelně, ideálně každý den.
Co dalšího kromě úbytku váhy vám pravidelný pohyb přinese:
* Zvýšíte si fyzickou kondici – pravidelné cvičení vede nejen k posílení příslušných svalových skupin, ale zlepšuje i činnost kardiovaskulárního aparátu.
* Zlepší se vám nálada – během cvičení se v organismu uvolňují tzv. mediátory dobré nálady (endorfiny a enkefaliny). Dodržením svých předsevzetí tedy dosáhnete také vyšší psychické rovnováhy.
* Snížíte riziko civilizačních onemocnění – pokud se zbavíte alespoň 5 % své hmotnosti, sníží se i pravděpodobnost, že vás postihne některá z civilizačních nemocí (vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, diabetes mellitus nebo infarkt myokardu).
* Prodloužíte si život – některé studie naznačují, že pokud trpíte diabetem mellitus 2. typu a zhubnetet o 1 kg, prodloužíte si život o 3–4 měsíce.
Chůze jako nejpřirozenější pohyb
Řada lidí má sice chuť i odhodlání udělat něco pro své zdraví, je však limitována věkem nebo horším zdravotním stavem. V takovém případě bude ideální začít nejpřirozenějším lidským pohybem – chůzí. Její efektivita ohledně „spálení energie“ závisí na délce a terénu, ve kterém se procházíme. Ovšem i při průměrné zátěži se dá při chůzi vydat relativně velké množství energie, a tedy zhubnout.
V sekci Ke stažení najdete užitečný text Začínáme s kondiční chůzí.