Chřipku by diabetici neměli podceňovat
Hlídejte si hladinu cukru v krvi
Jestliže míváte vyšší hladinu cukru v krvi, vězte, že tím zvyšujete náchylnost svého organismu ke všem infekčním onemocněním. Proto je nesmírně důležité věnovat těmto hodnotám zvýšenou pozornost a snažit se je držet v normě. V době, kdy navíc organismus bojuje s nemocí, se pro jistotu měřte ještě častěji než obvykle. Pro srovnání je vhodné změřit hodnotu cukru hned na počátku onemocnění. Použít lze glukometr nebo diagnostické proužky pro měření cukru z krve či moči. Jestliže navíc zjistíte, že se v moči objevily ketolátky, je nejvhodnější konzultovat vše s lékařem.
Nikdy chřipku nepodceňujte
Většina z nás má tendence chřipku nebrat zase až tak vážně. U diabetiků je však toto počínání hazardem s vlastním zdravím. Riziko vzniku závažných komplikací je totiž až dvakrát vyšší než u zdravého jedince. Nutný je tedy klidový režim, dostatek tekutin, vitamínu C a případně podávání léků snižujících horečku a samozřejmě dodržování antidiabetické léčby.
Dostatečně pijte a hlídejte si dietu
Je obvyklé, že když tělo bojuje s nějakým onemocněním, může docházet k výraznému zvýšení hladiny cukru v krvi, aniž by nemocný více jedl nebo si dopřával zapovězené pokrmy. Obdobné je to i u chřipky. Pokud hladina cukru navíc dosáhne kritické výše, cukr se začne vylučovat z těla spolu s močí a dochází tak ke zvýšené ztrátě tekutin, která je navíc ovlivněna i výraznějším pocením. Je proto důležité myslet na dodržování pitného režimu. Pijte bylinné, černé či zelené čaje, minerální vody a nápoje slazené umělými sladidly. V době tohoto stresového vypětí se stává, že přestože diabetik jí méně než obvykle, bude potřebovat vyšší dávku inzulínu. Všechny změny léčebného režimu nebo abnormálně vysoké hladiny cukru je vždy potřeba konzultovat s lékařem či diabetologem.
Text: Markéta Veselá