8 tipů, jak v jídelníčku omezit cukr
Proč jíst méně cukru?
Konzumace velkého množství cukru se pojí se zdravotními riziky, kromě diabetu druhého typu jsou to například obezita, srdeční choroby, vysoký krevní tlak a cholesterol, tukové jaterní onemocnění a poruchy metabolického systému. Snížením množství přijatého cukru ve stravě se snižuje i pravděpodobnost výskytu těchto chorob. A nejen to, vyhnete se i výkyvům nálad, zhubnete a vaše pokožka bude jasnější.
Cukr odbourávejte pozvolna
Rozhodně není vhodné cukr ze stravy vyloučit ze dne na den. Měl by to být spíš pozvolný proces. Pro začátek můžete začít tím, že vynecháte jeho nejzřetelnější zdroje – tedy sladkosti, sušenky, pečivo, sladké nápoje atd. Vhodné je i méně sladit kávu a čaj, až si zvyknete pít tyto nápoje zcela bez cukru.
Věnujte pozornost etiketám
Čtení etiket na potravinách, které konzumujete, vám pomůže odhalit i cukr, který na první pohled nemusí být vůbec vidět. Může se totiž skrývat pod různými jmény, například sacharóza, glukóza, fruktóza, kukuřičný sirup atd. Možná vás překvapí, že jej obsahují například i různé dresinky, koření, mléka, omáčky na těstoviny apod.
Vyhněte se jednoduchým sacharidům
Jednoduché sacharidy najdete ve výrobcích z bílé mouky, jako jsou například pečivo či těstoviny. Sacharidy z těchto potravin se v těle rozkládají na cukr, což vám může zvýšit glykémii. Lepší volbou jsou proto celozrnné výrobky.
Nepřehánějte to s umělými sladidly
Ta sice neobsahují téměř žádné kalorie, ale jsou mnohem sladší než cukr a mohou způsobovat nezvladatelné chutě na něco sladkého. Obvykle se nacházejí v potravinách, které jsou prezentovány jako nízkokalorické. Mezi taková sladidla patří například sacharin, aspartam či acesulfam.
Pozor si dejte i na nápoje
Jedním z nejvýznačnějších zdrojů cukru jsou nápoje. Vyhněte se proto slazeným minerálním vodám, ledovým čajům, džusům či ovocným šťávám. Lepší je pít vodu nebo neslazené minerálky.
Zaměřte se na kvalitní potraviny
Různé polotovary a zpracované potraviny obsahují množství rafinovaných přísad a také přidaných cukrů. Pro vaše zdraví je tedy přínosnější příprava pokrmů z kvalitních surovin.
Jídelníček si pečlivě naplánujte
Jedině tak předejdete tomu, že vás překvapí nečekaný záchvat hladu a vy budete muset sáhnout po nějakém rychlém občerstvení. Rozplánujte si jídla na několik dní dopředu a nezapomínejte na pořádné nákupy.
Používejte koření
Po vynechání cukru vám některé pokrmy mohou připadat bez chuti. Jazyk lze ale ošálit přidáním různého koření a bylinek. Vyzkoušejte například skořici, muškátový oříšek, kardamom či vanilku. Můžete si je dát třeba do kávy nebo jogurtu.
Text: Markéta Veselá