5 slavných sportovců s diabetem
Zdroj: philadelphia.cbslocal.com
Bobby Clarke
Někdejší kapitán týmu NHL Filadelfie Flyers patřil v sedmdesátých letech minulého století k nejlepším hokejistům planety. I když na ledě byl neohroženým a obávaným rváčem, v soukromí tenhle vyznavač typicky kanadského fyzického stylu hokeje trpěl silnou cukrovkou 1. typu a musel dodržovat přísný dietní režim. Po skončení aktivní hráčské kariéry se z Bobbyho stal dlouholetý generální manažer Flyers a dnes v klubu působí jako viceprezident. V roce 1987 byl slavnostně uveden do hokejové síně slávy.
Zdroj: startribune.com
Billie Jean Kingová
Legendární tenistka, jež za svou kariéru vyhrála ve dvouhře i čtyřhře dohromady 175 turnajů, z toho 39 grandslamových. A to i přes fakt, že na kurt nastupovala s diabetem 1. typu. Ve své době způsobil její útočný styl revoluci v ženském tenise, měla také velký podíl na vzniku ženské tenisové asociace WTA, jejíž se stala první předsedkyní. Legendárním se stal její zápas ze srpna 1973 s wimbledonským vítězem a jedním z nejlepších tenistů třicátých a čtyřicátých let minulého století Robertem Riggsem, kterého dokázala porazit.
Zdroj: natedsanders.com
Arthur Ashe
První tenista tmavé pleti, který vyhrál Wimbledon a nastoupil za tým USA v Davisově poháru. Vytáhlý rodák z Richmondu, který už v útlém dětství přišel o matku a vyrůstal pod dohledem přísného otce – policisty, celý život bojoval s diabetem 1. typu. Aby těch zdravotních komplikací nebylo málo, nakazil se trojnásobný grandslamový šampion (kromě Wimbledonu vyhrál ještě US Open a Australian Open) při jedné ze dvou operací srdce virem HIV a v roce 1993 zemřel na komplikace spojené s nemocí AIDS. Byl po něm pojmenován hlavní dvorec stadionu ve Flushing Meadows, na kterém se hraje finále i další zápasy US Open.
Zdroj: champions-speakers.co.uk
Gary Mabbutt
V 80. letech minulého století se stal jedním z nejznámějších nejlepších obránců v anglické lize. Začínal v týmu Bristol Rovers, odkud později přestoupil do prvoligového Tottenhamu Hotspur, kde se v roce 1987 stal kapitánem. Za skvělé výkony v Tottenhamu si vysloužil pozvánku do anglického národního týmu, za který odehrál šestnáct zápasů. Za jeho výkony na hřišti i za trpělivé potýkání se s cukrovkou 1. typu mu byl královnou udělen Řád britského impéria, takže si před své jméno může psát titul sir.
Zdroj: mediacentre.kallaway.co.uk
Steve Redgrave
Další sportovec ověnčený šlechtickým titulem od královny. U pětinásobného olympijského vítěze a devítinásobného mistra světa Stevea Redgravea se diabetes objevil v pětatřiceti letech jako následek léčby onemocnění střev zvaného ulcerózní kolitida. I s touto diagnózou však vynikající veslař dokázal na olympiádách v Atlantě a Sydney získat čtvrté a páté olympijské zlato. Roku 2002 byl zvolen 36. největším Britem všech dob.
Text: Rudolf Král