5 slavných muzikantů cukrovkářů
Zdroj: Wikitesti.com
Elvis Presley
Krále rock’n’rollu netřeba příliš představovat. Nikdo totiž neovlivnil svět populární hudby tak jako tenhle rodák z Mississippi. Dokázal skloubit blues a country a nastartoval v populární hudbě úplně novou éru. V jeho šlépějích pak šly kapely jako Beatles nebo Rolling Stones. Sám se přitom vždycky cítil být především interpretem, za celou svou kariéru se jako autor podepsal pouze pod jedním jediným hitem – All Shook Up.
Zdroj: Sosoactive.com
Johnny Cash
Charismatický desperát s hlasem jako zvon se stal legendou amerického country. Jeho písně se vyřvávaly v hospodách, u ohňů i v žalářích po celá desetiletí. Ostatně turné po amerických věznicích patří mezi jeho nejslavnější a písnička Folsom Prison Blues se stala mezi trestanci hymnou. A stejně drsné jako jeho vypalovačky byl i jeho život. Zanechal za sebou nejen stovky hitů, ale i tisíce vypitých lahví, desítky zničených hotelových pokojů nebo třeba vypálený les.
Zdroj: Geneseymour.com
Miles Davis
Slovo jazz nesnášel, ačkoli byl jeho ztělesněním – energický, živelný a spontánní. Legendární americký trumpetista, kterému Duke Ellington přezdíval Picasso jazzu, neměl rád škatulkování. Nejspíš právě proto se po většinu své kariéry pohyboval na hranicích jazzové avantgardy. Sám stál u zrodu několika žánrů, jako je hard bope, cool jazz nebo jazz rock.
Zdroj: Wikiwand.com
Dizzy Gillespie
Podle mnohých největší jazzový trumpetista všech dob to ve svém úsilí bojovat za občanská práva Afroameričanů dotáhl až tak daleko, že se dokonce v roce 1968 rozhodl kandidovat na amerického prezidenta. A jeho volební slib? Přejmenovat Bílý dům na Dům blues, Dukea Ellingtona jmenovat viceprezidentem a Milese Davise šéfem FBI. Nakonec ale zůstal u toho, co mu šlo nejlépe, trubku totiž dokázal provětrat tak lehce jako žádný jiný trumpetista.
Zdroj: Groundcontrolmag.com
Syd Barrett
Jeden ze zakládajících členů kultovní kapely Pink Floyd už údajně jako dítě zažíval synestezii, což byly okamžiky, kdy viděl zvuky a slyšel barvy. A přestože v kapele působil pouze několik let, na jejím stylu se výrazně podepsal svými improvizačními kytarovými kousky. Ruku v ruce se slávou ale šly i experimenty s LSD a byly to právě psychické problémy způsobené závislostí na drogách, co zapříčinilo jeho odchod z Pink Floyd.
Text: Izabela Nováková