5 obav, které se nejčastěji pojí s diabetem
S diabetem prvního i druhého typu se pojí mnoho obav a nejistot, které nám mnohdy diktují způsob, jakým žijeme. Jaké obavy to nejčastěji jsou a jak se s nimi vypořádat tak, abychom mohli vést plnohodnotný život?
1. Nízký obsah cukru v krvi
Na mysl nám mohou neustále přicházet myšlenky typu: Nevzal jsem si příliš mnoho inzulínu? Nebyla jsem při cvičení až příliš aktivní? Poznám, kdy přijde hypoglykémie? Předcházet nízké hladině cukru není tak obtížné. Naplánujte si pečlivě stravování, ale i fyzickou aktivitu na celý den a zeptejte se na vše potřebné svého lékaře. Prevence je totiž nejlepší léčba. Zároveň se vždy ujistěte, zda u sebe máte rychle působící tabletky glukózy, noste náramek s údaji, že jste diabetik, berete inzulín či léky atd. A nikdy si nezapomeňte zkontrolovat hladinu cukru v krvi před tím, než se vydáte z domova na delší cestu.
2. Mikrovaskulární komplikace
Diabetici jsou často zděšeni, když se dozvědí, jaké komplikace může způsobit poškození cév. Nikdo nechce ztratit zrak, žít s neustálou bolestí nebo mít poškozené ledviny. Moderní léčba cukrovky se snaží těmto komplikacím zabránit nebo je efektivně řešit. Ke zpomalení, nebo dokonce vymizení problémů je nejdůležitější prevence, tedy přísná kontrola hladiny cukru v krvi. Pokud pravidelně navštěvujete lékaře, ten komplikace odhalí v začátku a máte tak šanci na účinnou léčbu.
3. Makrovaskulární komplikace
Diabetici mají zvýšené riziko srdečních záchvatů, mrtvice a dalších kardiovaskulárních onemocnění. Toto nebezpečí se však netýká jen diabetiků, ale celé společnosti. Naštěstí lékařský výzkum v této oblasti postupuje velmi rychle a existují léky na snížení cholesterolu či krevního tlaku, které minimalizují i nebezpečí srdečních záchvatů. I v tomto případě je nejlepší problému předcházet, existuje mnoho knih a článků o tom, jak srdce udržet zdravé. Inspirujte se, cvičte a jezte zdravě.
4. Změny v jídelníčku
Mnoho diabetiků se po stanovení diagnózy obává, že budou muset zcela změnit jídelníček a rozloučit se s potravinami, které měli nejradši. Místo toho si představují, že budou nanejvýš chroupat rýžový chléb a zajídat ho například pohankou. To však není nutné, spíš je zapotřebí naučit se číst etikety a zjistit si, co která potravina obsahuje za složky. Samozřejmě je lepší, pokud se vyhnete rychlému občerstvení a sladkostem. A pokud budete mít jednou za čas na něco zvláštního chuť, je potřeba si dopředu naplánovat, jak upravit dávku inzulínu či léků.
5. Problémy s léčbou
Nic nevyvolává tolik iracionálního strachu jako představa, že od nynějška budu závislý na lécích. Je však potřeba si uvědomit, že při diabetu ztrácíme kontrolu nad vlastním tělem a právě léky nám ji pomáhají získat zpět. Měli bychom k nim proto přistupovat jako k pomocníkům, bez nichž se při současném stavu medicíny neobejdeme.
Text: Markéta Veselá