100 let inzulinu. Jak tento revoluční objev navždy změnil léčbu diabetu
Před tímto zázračným objevem se cukrovka léčila převážně velmi striktní dietou, která často kompletně vylučovala příjem sacharidů. To mělo za následek prudký úbytek hmotnosti pacientů, kteří si sice o nějaký čas prodloužili život, o jeho plnohodnotnosti se ale nedalo příliš mluvit. Když Frederick Banting s kolegou Charlesem Bestem v malé laboratoři v Kanadě roku 1921 poprvé izolovali látku, kterou nazvali isletin, bylo jim jasné, že především diabetikům 1. typu se začíná blýskat na lepší časy. Pro představu: Jen v Americe inzulin ročně užívá zhruba 8,3 milionu lidí. To je důkaz, že i víkendové pokusy dvou nadšenců v pronajaté laboratoři mohou přinést velké ovoce.
Prakticky ihned po jeho objevení se začal inzulin masově rozšiřovat. Roku 1922 zajistila rodinná firma Eli Lilly z amerického města Indianapolis výkup hovězích a vepřových břišních slinivek a během několika týdnů zahájila masovou výrobu hovězího a vepřového inzulinu pro stovky, později tisíce diabetických pacientů. V roce 1923 se k ní připojily i evropské podniky – v Německu Hoechst (dnešní Sanofi), v Dánsku pak společnosti Novo a Nordisk (dnes Novo Nordisk). Tak se inzulin začal rozšiřovat do celého světa. U nás byl poprvé použit v Praze roku 1923.
V průběhu let a rozvoje lékařských a ostatních technologií se výroba inzulinu postupně vyvíjela. Dosahovalo se především vyšší čistoty látky, díky níž pacienti potřebovali v průběhu dne méně injekcí, protože účinkovala déle. V 60. letech výzkumníci začali přicházet se závěry, že existuje více druhů diabetu. V 70. letech pak jeho léčba zaznamenala významný pokrok, protože se objevily první přenosné glukometry, které pacientům s touto chorobou výrazně ulehčovaly život. V 80. letech se stávají běžně dostupnými inzulinové pumpy, které pacientům umožňují, aby potřebné dávky inzulinu dostávali v průběhu celého dne. V roce 1985 pak přichází na svět první inzulinové pero, které se běžně používá dodnes.
V současné době je dostupná celá řada různých inzulinových přípravků a pomůcek, které pomáhají především individualizovat léčbu. Experimentuje se zejména s takzvaným inhalačním inzulinem, který by nevyžadoval podkožní dávkování. Zatím je ale tato varianta příliš nákladná a má i některé kontraindikace. Hudbou budoucnosti jsou také inzulinové tablety.
Až na výjimky můžeme dnes říci, že pacienti s diabetem díky moderní medicíně a vyspělým technologiím mohou až na některá omezení žít plnohodnotným životem, což nepochybně naplňuje poslání, které si přesně před 100 lety vytyčil i sám Frederick Banting se svými spolupracovníky.
Nezapomínejte ale, že i v době nejvyspělejších technologií je nejlepší nemocí právě ta, kterou nemáte. Proto nepodceňujte prevenci, žijte zdravě a vyhýbejte se stresu.