Odezva u A1c

Dotaz od: Jaromír Novák A1c - 59, 85 kg, Ø 7,7

Dobrý den, není třeba spěchat s odpovědí, Langerhansovy ostrůvky jsou i v epidermu ( seminář Spirig, Novotného lávka 2007 ) a můžem tedy nahlížet jako na kožní.

Jakou má časovou odezvu změna hladiny dlouhého cukru. Při zánětu ledvin, při pravidelné kontrole diabetu naměřeno 68, po 90 dnech 59.
Nemáte vzorek křivky hospitalizovaných pacientů ( ranní měření před snídaní na lůžku – statim ) na odvození ?
Jestli A1c funguje jako špičkový detektor, který pobere a zaznamená vrcholy, nebo retenční zásobárna – zprůměruje a vyhladí píky spektra.
Jesti je po Praze laborka, kde bez doporučení, placeno pacientem, je možné měření ( po týdenní zátěži kolem, chůzí, během, plaváním ). Na osobním glukometru se každá hodina chůze projeví, následně se zhorší diabetickou steatosou ( stejně jako spánkem a hladověním ).
Díky, Jaromír Novák, je to dědičné už od dvojčat, pradědečka legionáře Josefa Václava Sloupa ( archiv Invalidovna, Karlín ). – 723 454 667.

Dobrý den,Vliv hodnot glykémie (např. při extrémních situacích jako zánět ledvin) na hodnotu HbA1c klesá úměrně časovému odstupu odběru od oné situace ("naglykované" krvinky postupně odumírají a jsou nahrazeny novými).HbA1c spíše  zachytí průměr hodnot HbA1 (zjednodušíme-li průběh glykémií na sinusovou křivku, pak při prodlužování amplitudy na obě stany stejně daleko bude hodnota HbA1c stejná).Křivky nemáme.Určitě taková laboratoř existuje, resp. hádám, že to umožní většina. Odhaduji ale, že narazíte na problém, kdo a jak často, bez doporučení lékaře, bude ochoten vám krev odebírat.
Odpověděl: MUDr. Jan Brož
doctor
Zpět