Nepodceňujte mravenčení v končetinách

Určitě každý z nás zná pocit, když si přesedí či přeleží nohu či ruku. Pokud se však brnění rukou objevuje častěji a bez zjevné příčiny, může jít o příznak závažného onemocnění. 

brnění v rukou

Foto: Shutterstock.com

Pocity brnění mohou mít různé příčiny, nejčastěji je to tzv. neuropatie. Jedná se o druh nervového poškození, které vede k mravenčení a znecitlivění rukou či nohou. Neuropatie vzniká z mnoha různých důvodů. Mezi nejčastější patří tyto:

1. Diabetes

Vysoká hladina cukru v krvi může vést k poškození nervů. Pak se objevuje tzv. diabetická neuropatie, která postihuje především nohy. Brnění v tomto případě neodeznívá. Kromě mravenčení se může objevovat i píchání, pálení a další nepříjemné pocity. Předcházet těmto komplikacím lze jedině důsledným hlídáním hladiny cukru v krvi. Neuropatie postihuje diabetiky prvního i druhého typu.

ČTĚTE TAKÉ: Senzitivně-motorická neuropatie je nejčastější komplikací diabetu

2. Skřípnutý nerv

Jedná se především o utlačení nějakého nervu v zádech, přičemž bolest a mravenčení se mohou objevovat právě v horních a dolních končetinách.

3. Požití či potřísnění toxiny

Pokud se člověk dostane do přílišného kontaktu s arzenem, thalliem, rtutí či nemrznoucí směsí.

4. Alkohol

Jeho přílišná konzumace poškozuje nervovou tkáň a může se objevit tzv. alkoholická neuropatie. Objevuje se především u dlouholetých alkoholiků, u kterých dochází k nevratnému poškození nervů.

5. Úzkost

Častým projevem je tzv. hyperventilace, tedy zrychlené dýchání. To způsobuje nerovnováhu v hladině oxidu uhličitého a kyslíku, což opět vede k mravenčení..

6. Těhotenství

Zvětšující se děloha způsobuje tlak na dolní končetiny. Proto se může objevovat brnění, které po porodu odezní.

7. Vitamíny

Nedostatek vitamínů E, B1, B6 a B12 rovněž může způsobovat mravenčení, protože jsou nezbytné pro funkci nervů.

8. Roztroušená skleróza

Toto onemocnění ovlivňuje mozek a míchu. Jedním ze symptomů je brnění v nohou, dále se přidávají problémy s rovnováhou či křeče, závrať a únava.

PŘEČTĚTE SI: Cévní mozková příhoda, další velká hrozba pro cukrovkáře

9. Porucha ledvin

Kromě brnění v nohou se problémy s ledvinami projevují ještě otékáním kotníků či zápěstí.

10. Autoimunitní onemocnění

Jedná se o případy, kdy organismus napadá sám sebe. To se děje například při lupusu či artritidě.

V případě, že pociťujete mravenčení pravidelně a ono neustává, rozhodně neodkládejte návštěvu lékaře. Pokud se brnění především v rukou objeví zničehonic a dostaví se i problémy s řečí či orientací, mohlo by se jednat o mrtvici. V tom případě si ihned přivolejte rychlou lékařskou pomoc.

Text: Markéta Veselá

Zpět

Mohlo by vás zajímat