Na chřipku není lék. Zvlášť diabetici by neměli podcenit očkování

Foto: Shutterstock.com

Virus chřipky je mazaný. Rok co rok se mění, aby přelstil náš imunitní systém. Na infikovaném místě dokáže přežít až měsíc a prostřednictvím kašlání nemocného se například v dopravním prostředku může šířit až na vzdálenost jednoho metru.

Ačkoliv mají lidé tendenci chřipku podceňovat, jen v České republice na ni každoročně zemře okolo dvou tisíc lidí (po celém světě pak okolo půl milionu). Pacienti s cukrovkou přitom bohužel patří mezi nejohroženější skupiny obyvatel. Na chřipku navíc neexistuje lék, naši nejsilnější zbraň proti této rychle se šířící chorobě v současné době představuje očkování. Jde o velice účinnou prevenci. Odborníci v čele se Světovou zdravotnickou organizací doporučují vakcínu aplikovat před každou chřipkovou sezonou.

Ta přichází v našich zeměpisných šířkách pravidelně na podzim a v zimě. Virus je vysoce nakažlivý a infekci může nemocný předat ještě dřív, než se objeví první příznaky. Riziko onemocnění se zvyšuje s počtem osob, s nimiž přijdeme denně do styku. Nejohroženější jsou spolu s diabetiky také pacienti s jiným chronickým onemocněním, senioři, lidé po transplantaci či s poruchou imunity. U nich je totiž vyšší riziko závažných zdravotních komplikací.

Zpět

Mohlo by vás zajímat