Co signalizuje špatný dech?

Pokud máte pocit, že je váš dech zvláštně cítit, zpozorněte. Může to být signál vážných zdravotních problémů včetně počínající cukrovky. Zvlášť pokud je cítit po acetonu.

Foto: lavanguardia.com

Jak se diabetes může projevit na našem dechu?

Ve studii z roku 2009 vědci zjistili, že cukrovka může být příčinou zápachu z úst. Analýza dechu dokonce odhalila i prediabetes, tedy stav, kdy je cukrovka ještě v raném stadiu. Špatný dech může mít především dva hlavní důvody: žaludeční onemocnění nebo vysokou hladinu ketonů. V některých případech se diabetes pojí i s onemocněním dásní, v tom případě ale není dech cítit po acetonu.

Vysoká hladina ketonů

Pokud si diabetik, který je léčen inzulínem, inzulín neaplikuje, tělo ho nemá dostatek k využití glukózy jako zdroje energie. To znamená, že nemá tolik energie, kolik potřebuje. Pokud tedy organismus nemůže získat energii z cukru, přepne na spalování tuku. Tento proces uvolňuje látky, které se nazývají ketony. A právě ty zahrnují aceton.

Diabetická ketoacidóza

Ketóza nebývá škodlivá, pokud hladiny ketonů v krvi nejsou příliš vysoké. To se ale může snadno změnit ve chvíli, kdy diabetik nezvládá správně kompenzovat své onemocnění. Tento stav se nazývá ketoacidóza a je pro tělo nebezpečný, protože krev se stává kyselou a ovlivňuje fungování všech dalších orgánů.

Nejčastěji se ketoacidóza vyskytuje u diabetiků prvního typu, ale objevit se může i u druhého typu. Kromě acetonového dechu mohou být dalšími jejími příznaky i nevolnosti, zvracení, bolesti břicha, vysoká hladina cukru v krvi či potíže s dýcháním. Pokud se tyto symptomy projeví, je nejvyšší čas vyhledat lékaře.

Pozor na ketonovou dietu

Některé redukční diety stavějí právě na vyvolání ketózy v těle, protože pak dochází k odbourávání tuků. V tom případě je ale velmi omezen jídelníček, jsou takřka úplně vyloučeny sacharidy, a naopak je zvýšen příjem bílkovin. Především pro diabetiky však jde o naprosto nevhodný dietní plán a také u zdravého jedince může tato náhlá změna stravy vyvolat návaly únavy, ztrátu důležitých minerálů a vitamínů či střevní problémy.

 

Text: Markéta Veselá

Zpět

Mohlo by vás zajímat