5 nápojů vhodných pro diabetiky

Dieta se při cukrovce nevztahuje pouze na pevnou stravu. Tekutiny, které společně s ní dostáváme do těla, mají na hladinu glukózy v krvi neméně důležitý vliv. Vybrali jsme pro vás několik osvědčených nápojů, jež je bezpečné pít, když máte diabetes.

5 nápojů vhodných pro diabetiky

1. Voda

Životodárná tekutina je vhodná pro každého bez výjimky. Hydratuje, příznivě ovlivňuje fyzické i duševní zdraví a klidně jí za den můžete vypít tři litry. Žízeň jde často ruku v ruce s chutí na sladké. Pokud vás začne honit mlsná, zkuste si dát nejprve sklenku vody a chvíli počkejte. Chuť na sladké by měla zmizet.

2. Ochucená voda

Nenechte se mýlit, nemluvíme o slazených minerálkách. Vypadají pro svou čirou tekutinu možná neškodně, ale bývá v nich většinou stejné množství cukru jako v sytě zabarvených nápojích, jako jsou džusy nebo sodovky. Ochucenou vodu si ale můžete vyrobit v mnohem zdravější variantě. Klínek limetky, snítka máty, trocha čerstvě vymačkané šťávy z ovoce nebo kousky aloe vera dodají nápoji potřebnou chuť a přitom neškodí zdraví.

3. Kokosová voda

Ačkoli je sladká, kokosová voda vám hladinu cukru v těle nezvýší. Čerstvé kokosy nebývají u nás doma často k dostání, přesto na ně lze narazit na některých festivalech nebo e-shopech. Voda v nich obsažená se také vyskytuje v plechovkách na regálech večerek – pozor ale na složení, tyto nápoje bývají často přislazovány.

4. Bylinkové čaje

Kromě obligátních typů bylinek existují takové, které mají přírodně sladkou příchuť a zároveň neobsahují žádné cukry. Kořen lékořice je jako cukrkandl a navíc má léčivé účinky – prokázány byly například u diabetu druhého typu.

5. Rostlinná mléka

Je jasné, že tělo si občas žádá víc než jen lehce ochucenou vodu. Když zatoužíte po hutnější chuti, sáhněte po některém z veganských mlék. Mandlová, rýžová, sójová… Na trhu je spousta variant. Hledejte přitom ta, která nejsou oslazená.

Text: Zuzana Košutová

Zpět

Mohlo by vás zajímat